Okrasné traviny jsou krásné a přitom nenáročné
Toužíte po krásné zahradě? V tom případě by na ní neměly chybět ani krásné traviny. I ty dokáží zvýšit estetickou zahradu a perfektně doplní okrasné dřeviny a květiny. Ale jak už to tak bývá – před vysetím musíte důkladně promyslet umístění. Soubor okrasných trav a travin totiž zahrnuje nízké mechovité druhy, jakožto i několikametrové giganty. Co vás však potěší, je široká paleta barev a skutečnost, že traviny zkrášlují zahradu po většinu roku bez nutnosti časově náročné péče.
Okrasné traviny jsou vyšlechtěné kultivary, které se výborně hodí jako doplněk smíšených záhonů. Působivé jsou i jakožto solitéry nebo kouty, které jsou určeny výhradně pro pěstování několika typů travin. Jednotlivé druhy se liší barvou, výškou, dobou kvetení a samozřejmě i celkovým vzhledem a tvarem listů.
Zmínili jsme, že zásadní je vhodné umístění. Konkrétní místo bohužel nelze specifikovat, protože jednotlivé druhy mají jiné požadavky – některé preferují sucho, jiné stín a vlhko. Přesto byste měli dodržet následující pravidla, která jsou pro typická pro většinu okrasných travin:
Výsadbu provádějte v období od května do srpna, vyhnete se riziku nedostatečného zakořenění a zmrznutí
V případě koupě již vzrostlé rostliny neprovádějte sadbu příliš hluboko – maximálně do výše nádoby, ve které travina roste. Jinak by mohla přestat růst nebo dokonce zahnít.
Semínka vysévejte na začátku sezóny, ideálně v květnu a nejpozději v červnu.
Jak pečovat o traviny?
Výhodou travin je minimální péče, a to pouze na jaře. Během podzimu budou zdobit vaší zahradu i bez toho, aniž byste vynakládali značné úsilí, jako u většiny květin a keřů. Na jaře pouze odstraníte staré suché části. Je důležité, abyste před zimou neprováděli sestříhání – kvůli otevřeným dutým částem hrozí vymrznutí nebo uhnití.
Nejoblíbenější okrasné traviny
- ozdobnice čínská
- lalang válcovitý
- rákosík japonský
- ostřice
- třtina ostrokvětá
- ovsíř stálezelený
- kavyl obrovský
- pampas dvoudomý