Otužilé sasanky kvetou i na podzim
Sasanky si pro kvetení vybírají období, kdy už je pro mnohé záhonové rostliny příliš chladno. Pokud je tedy zatím znáte pouze jako jarní otužilce, můžete si vysadit do zahrady i pozdně kvetoucí odrůdy. Tito půvabní otužilci vám předvedou svou krásu i v chladných podzimních dnech.
Oblíbené druhy
K nejoblíbenějším patří hybridní sasanky japonské (Anemone japonica hybride), někdy nazývané sasankovky. Dosahují poměrně vysokého vzrůstu, a to až 120 cm. Velmi půvabná je růžová odrůda Königin Charlotte anebo stejně zbarvená Mont Rose. Výrazně nachová odrůda Prinz Heinrich vypadá také velmi půvabně. Bez kouzla však nejsou ani bíle kvetoucí typy, jako například odrůda Honorine Jobert, které působí právě v podzimních měsících neobyčejně svěže. Pouze v průběhu září vykvétá mohutná podzimní sasanka Anemone tomentosa. Je velmi odolná i proti prvním mrazíkům. Sezona sasanky o něco drobnějšího růstu Anemone hupehensis nastává také během srpna a září. Stejně tak i u sasanky Anemone vitifolia s prostými bílými květy. Nevšedním dojmem působí velmi dekorativní sasanka Anemone pratensis s tmavě fialovými květy spíše známá pod jménem koniklec luční.
Péče o rostliny
Žádnou zvláštní péči sasanky nepotřebují. Vyhovuje jim slunné i polostinné stanoviště. Budou rády za dostatečně výživnou půdu a bohatší zálivku. Jsou však dostatečně odolné na to, aby přežily i občasný přísušek. Jejich opravdu velkou předností je robustní stavba stonku, který se ani při poměrně velké výšce rostliny nijak neláme. Sasanky mají schopnost množit se podzemními odnožemi. Během pár let mohou poměrně dobře opanovat původní stanoviště.
[box type=“info“ ]
Náš tip:
Zkuste sasanky vysadit na záhon do popředí bíle kvetoucích bohyšek. Ty svými listy vytvoří pro půvabné sasanky příjemné zelené pozadí. Zvolíte-li tuto kombinaci pro výsadbu ve své zahradě, bude potřeba ji umístit do polostínu. Bohyšky totiž nemají rády plné slunce.
[/box]