Pěstování bylinek v bytě – na co je dobré si dávat pozor?
Máte také za cíl udělat si doma, v bytě, malou zahrádku, která vám bude dělat nejen radost, ale také vám bude plodit něco málo, co poté zužitkujete? Snad každý si někdy koupil pažitku v květináči a s více či méně dobrými úspěchy jste ji dále pěstovali. Možná máte nyní tendence vyzkoušet pěstování také jiných bylinek. Všichni říkají, že na tom nic není. A mít čerstvou bazalku, libeček, tymián a další, kdo by to nechtěl. Můžete pěstovat třeba také léčivé bylinky, které mohou pomoci při nejrůznějších problémech a neduhách. Stačí dodržovat několik základních pravidel a zásad. Díky tomu bylinky vydrží déle, udrží si svou vůni a silnou aromatickou chuť.
Čerstvé bylinky jako skvělý pomocník
Bylinky umí krásně a jednoduše provonět celou kuchyň a při používání během vaření se stává každé jídlo chutnější a lepší. Čerstvé bylinky však nemusíte mít vždy k dispozici, takže musíte vzít zavděk mraženými, které jste si předpřipravili nebo těmi, které koupíte v obchodě. I když bydlíte v malém bytě, máte prostor pro to pěstovat bylinky. Vždycky budete mít po ruce vitamíny a skvělou možnost, jak si dochutit jídlo, které se chystáte připravovat. Ať už jde o salát, maso, brambory nebo třeba polévku. Chcete začít pěstovat léčivé bylinky? Jak na to? Na co si dát pozor?
Bylinky podle období
Jestliže si chcete ušetřit proces čekání na to, až vám bylinky vyrostou, pravděpodobně zakotvíte v některém supermarketu nebo hobby marketu a najdete správné bylinky. Najdete zde pravděpodobně sezónní bylinky, které jsou určené k okamžité spotřebě. V těchto obchodech povětšinou nedisponují bylinky kvalitním substrátem, potřebují jen přežít dobu nezbytně nutnou k převozu. Doporučuje se doma co nejrychleji spotřebovat nebo se o ně postarat jinak. Mohou totiž rychle vadnout a uhnívat. Přesaďte bylinky co nejrychleji do nového květináče a přidejte kvalitní substrát. Chcete-li začít pěstovat bylinky doma, raději nakupujte sazeničky nebo rovnou rostlinky u ověřených zahradníků. Možná si připlatíte, ale kvalita je neporovnatelná.
Jaké bylinky zvolit?
V podstatě můžete vybrat jakékoliv bylinky, které chcete. Někdo se zaměří spíše na léčivé bylinky, ze kterých mohou být odvary, čaje a další léčivé tinktury. Někdo se raději zaměřuje na bylinky, které mohou klasicky využívat v kuchyni. Nejčastější bylinkou je v domácnosti pažitka, protože tu je možno dát opravdu všude. Na brambory, do omáček, k rýži nebo třeba do salátů či k masu. Druhým základem v bylinkářském koutku bývá petrželka. Také se hodí k bramborám, do jídla nebo třeba do polévky. Dále už je to většinou na každém. Někdo ocení bazalku, která je skvělá do salátů a pro studené pokrmy, další ocení libeček do polévek, tymián na maso či ryby nebo třeba také meduňku či mátu, kterou přidáte do nápojů nebo čisté vody.
Výběr správného místa
Přemýšlíte, kde si v bytě založit bylinkovou zahrádku? Kam umístit květináče s bylinkami, které oceníte v kuchyni? Ideální je samozřejmě parapet, ovšem je dobré, aby byl orientován na jih nebo na západ. Takovéto parapety mají i během zimního období alespoň trochu slunečních paprsků, které bylinky potřebují. Čím víc světla pro bylinky, tím lépe. Můžete si povšimnout, že stonky bylinek budou dlouhé a také se budou natahovat směrem za sluníčkem a jeho paprsky.
Do čeho dávat bylinky?
Líbí se vám nádobky s několika druhy bylinek? Na pohled vypadají hezky, ale zrovna moc praktické nejsou. Pěstovat bylinky dohromady je vždy poněkud ošemetné, pokud navíc mají jednotlivé rostlinky jiné požadavky na zálivku, je to vždycky problém. Raději jim dopřejte samostatný květináč.
Jak zalévat?
Většinou postačí jednou nebo dvakrát týdně zalévat. Máte-li ve svém bylinkovém záhonku pažitku, bazalku či mátu, pak zalévejte víckrát týdně. Pozor na roční období, v zimě doma víc topíte, takže zálivku je třeba zintenzivnit či přidat minimálně rosení, což pomůže zvlhčit vzduch. Pozor na průvan, ten bylinkám a potažmo žádným rostlinám nesvědčí