Pěstování magnolie
Magnolie je okrasnou dřevinou, kterou zná snad každý. Každoročně na jaře mnozí z nás obdivují její krásné květy v době, kdy toho zase ještě tolik nekvete. Magnolie se staly součástí našich zahrad, ale najdete je třeba i v městských parcích. Jejich pěstování není nikterak náročné, pojďte si přečíst, jak na to!
Slunné a chráněné stanoviště
Magnolie vyžadují slunné stanoviště. Nesnáší průvany a studené větry. Stejně tak jim vadí v období květu i sebemenší mráz. Při výběru stanoviště byste tak měli být velice ostražití – je to základní předpoklad k tomu, jestli se bude dřevině dařit nebo nikoliv.
Kyselá půda s dostatkem živin
Magnolie prospívají v mírně kyselé půdě s dostatkem humusu a dalších živin. Velkým problémem je vápenitá půda, ve které se magnoliím nedaří. Dále je důležité, aby nebyla zemina přemokřená, docházelo by totiž k uhnívání kořenového systému a následnému úhynu dřeviny.
Vysazování magnolií
Rozhodnete-li se pro pěstování magnolií, vyplatí se koupit již vzrostlou rostlinku, takové pěstování je mnohem jednodušší, než v případě, kdy ji zasadíte ze semena.
Při přesazování mladé dřeviny z nádoby do volné půdy je zapotřebí vykopat dostatečnou díru a připravit si kyselejší zeminu – dá se i koupit. Následně rostlinu opatrně vysaďte. Mějte na paměti, že magnolie se vyznačují mělkým kořenovým systémem. Mladé rostliny je zapotřebí dostatečně zalévat.
Na podzim se potom vyplatí využít trochu mulče, případně kůry, kterou budete kořenový systém ochraňovat – to ostatně přijde vhod i v letních měsících, kdy se tímto způsobem minimalizuje vypařování vody.
Magnolie jsou k dispozici zhruba ve 200 kultivarech, každý si tak může přijít na své. Počítejte však s tím, že některé druhy magnolií dorůstají až do úctyhodné výšky pěti metrů – takový kvetoucí keř bude potom na správném místě na jaře opravdová pastva pro oči!