Plíseň v domácnosti – jak s ní bojovat? 4
Plíseň ve svém domě nechce snad nikdo z nás. Jde bohužel o častý problém, který postihne jak staré domy, tak bohužel i ty novostavby. Kromě toho, že plíseň nevypadá dobře, rychle se rozrůstá a může vám dosti zavařit, tak má negativní vliv také na zdravotní stav. Při vdechování spor čelíte mnoha zdravotním problémům, které poté budete muset řešit. Když se tedy objeví ve vašem domě plíseň, rozhodně musíte přikročit k nějakému řešení. Mnoho lidí má bohužel za to, že s plísní bojovat nelze. Je tomu skutečně tak? Lze s plísní vůbec nějak bojovat a odstranit ji z domova?
Vlhko v domě
Plíseň je vlastně houba, takže miluje vlhko. Tvoří se tedy tam, kde vlhkost vládne a navíc se objevuje také na místech, která jsou špatně větraná. Nepotřebuje čerstvý vzduch ani světlo, takže může růst tiše a bez toho, abyste jí odhalili. Přetrvává u vás plíseň? Pak se vyplatí investice do elektrických odvlhčovačů vzduchu, a pokud jde o váš byt či dům, tak je dobré pořídit lepší izolaci.
Co dělat, když se plíseň objeví?
Pokud ji najdete uvnitř domu, pak před samotným odstraňováním pořiďte fólii či igelit a vše zakryjte. Zeď namočte a plíseň odstraňte a to s pomocí škrabky. Poté ihned vše zabalte a fólii zlikvidujte. V ní nechte seškrábanou omítku, aby se plíseň dál nešířila po místnosti či celém domě. Kde jste seškrábali plíseň, naneste vodu se saponátem nebo mazlavým mýdlem a pořádně celou promyjte. Nechte tak, aby vše vyschlo. Minimálně šest hodin, ideálně celý den. Poté na zeď naneste přípravek, který odstraní plíseň, případně rovnou přejděte k disperznímu nátěru, který disponuje protiplísňovou úpravou.
Myslete na prevenci
- Větrejte dvakrát denně, minimálně pět minut
- Udržujte nábytek dále od zdi – minimálně pět centimetrů
- Prádlo nesušte v bytě – balkon, půda nebo zahrada
- Protiplísňový nátěr je ideálním pomocníkem, když se plíseň objevuje opakovaně