Plusy a mínusy bambusové podlahy
Nabídka podlahových krytin je velmi pestrá a v současné době narazíte i na mnohem méně tradiční materiály, než je zavedený standard. Pokud toužíte po podlaze, která jde ruku v ruce s nejnovějšími trendy a zároveň si potrpíte na originalitu a exkluzivitu, mohl by vás (nejen) svým vzhledem uhranout bambus. Snoubí atraktivní vzhled a velmi dobré užitné vlastnosti. Pro srovnání – je zhruba dvakrát tvrdší než dub a velmi snadno odolá opotřebení. Ale skutečně se hodí všude? V následujících řádcích vám prozradíme vše, co byste o bambusových podlahách měli vědět.
Základní charakteristika bambusu
Bambus je rostlina, která sice spadá do stejné čeledi jako tráva, nicméně se i přesto v mnoha ohledech vyrovná dřevu. Jde o vůbec nejrychleji rostoucí rostlinu na světě a své definitivní výšky dosáhne již ve dvou až čtyřech měsících. Na světě roste cca 1200 druhů bambusů, a to nejčastěji v Číně, Thajsku, Indonésii, Malajsii, Vietnamu, Africe a Jižní Americe.
Exotická rostlina má široké uplatnění a používá se napříč mnoha obory – v potravinářském, farmaceutickém, nábytkářském i stavebním průmyslu.
Co se týče bambusové podlahy, mezi její největší přednosti patří to, že je zdravotně nezávadná, ekologická, velmi tvrdá, odolná vůči častým teplotním změnám a vyznačuje se dlouhou životností. Co se týče umístění, může být prakticky v jakékoliv místnosti – dokonce i v koupelně, kde je vyšší míra vlhkosti. Údržba je snadná.
Bambusové podlahy jsou obvykle k mání ve dvou odstínech – přírodním a kávovém. V praxi však záleží na konkrétním druhu rostliny, doby její sklizně a oblasti, ve které byla vypěstována. Bambus však vždy působí velmi harmonicky a je příjemný na pohled.
Je lepší podlaha, parkety nebo mozaika?
Rozhodnete-li se pro bambusovou podlahu, budete si moct vybrat ze čtyř variant:
- masivní parkety
- dvouvrstvé parkety
- mozaika
- třívrstvá podlaha
Povrch bambusu se upravuje: lakem, voskem nebo olejem a parkety mohou být zhotoveny vertikálně i horizontálně.
V případě třívrstvé podlahy kde o 4mm silnou bambusovou dýhu, která se dále lakuje. Druhá vrstva je tvořena borovou laťovkou a poslední vrstva (stabilizační) měkkým dřevem (obvykle borové nebo smrkové). Lamely vypadají opravdu luxusně a lze je položit bez lepidla, ale také celoplošně nalepit.
Mozaika je určena na celoplošné lepení a má tloušťku 20 mm.
Po pokládce následuje povrchová úprava
Bambusové podlahy se po položení brousí, tmelí, lakují nebo olejují a voskují. Nemáte-li s povrchovou úpravou bambusu žádné předchozí zkušenosti, obraťte se na odbornou firmu, která se postará o stoprocentní výsledek.
Při pokládce si dejte pozor na to, aby byl povrch rovný. Výrobci rovněž doporučují, aby byly parkety cca 2 – 3 týdny před pokládkou v dané místnosti vybaleny a měly dostatek času pro přizpůsobení se klimatickým podmínkám.
[highlight]Bambusu je nejlépe v pokojové teplotě 20 – 23°C s relativní vlhkostí vzduchu 50 – 60 %.[/highlight]