Plusy a mínusy bydlení na venkově
V posledních letech jsme svědky téměř masového stěhování lidí z měst na venkov. Výsledkem jsou tzv. satelitní městečka, kde jsou domy těsně vedle sebe a původní myšlenka života na klidném venkově se tak poněkud vytrácí.
Jsou však i lidé, kteří na bydlení ve městě nedají dopustit. Každý má prostě své představy o životě, své potřeby a zájmy a podle toho řeší i bydlení.
Bydlení na venkově
Kromě satelitních měst nebo městských čtvrtí, které jsou na okraji měst a více méně se v jejich případě již jedná o venkov, je další variantou bydlet přímo na vesnici ve vlastním rodinném domě. Lze si jej postavit jako novostavbu, nebo koupit či zdědit starší objekt a ten zrekonstruovat a modernizovat. Další skupinou jsou majitelé rekreačních chat a chalup, kteří si své objekty přizpůsobují k trvalému bydlení a stěhují se do nich obvykle na důchod, ale často i dříve.
Proč je výhodné bydlet na venkově
Hlavním důvodem bývá zpravidla touha po klidu a po zdravém životním prostředí. Zejména pro rodiny s dětmi je zdravé ovzduší hlavní motivací. Venkov skýtá pro děti, ale i pro dospělé řadu příležitostí ke zdravému pohybu na čerstvém vzduchu, za kterým nemusejí cestovat z města. Z vlastního domu se mohou vydat na cyklovýlet nebo pěší vycházku. Pokud je blízko les, pak je to naprosto ideální. Některé obce vytvářejí pro své obyvatele vhodné podmínky v podobě občanské vybavenosti, včetně hřišť, koupališť a dalších zařízení sportovního i kulturního rázu.
K dalším výhodám bydlení na venkově patří také vyšší míra bezpečnost v porovnání s městem a větší pospolitost lidí. Mnozí lidé, kteří žijí ve městech zejména v panelových domech, hledají na venkově hlavně klid. Z města je vyhánějí příliš hluční sousedi, pouliční ruch, přemíra automobilů, průmyslové exhalace a další nepříjemnosti.
Negativní stránky bydlení na venkově
Zpravidla to bývá nedostatečná občanská vybavenost. Zejména menší nákupní možnosti jsou důvodem častého cestování lidí z venkova do měst, kde jsou velké obchodní řetězce a nesrovnatelně větší nabídka a možnost výběru zboží než na venkově.
Vadou na kráse života na vesnici je také nutnost dojíždění dětí do škol, dospělých do zaměstnání i za kvalitnější zábavou. Pro starší občany je pak velkým problémem návštěva lékařů, za kterými musí cestovat mnohdy značné vzdálenosti.