Podrobný návod jak ušetřit tisíce za plyn a elektřinu
[dropcap]Z[/dropcap]ima se blíží mílovými kroky, což neradi slyší především obyvatelé rodinných domů. Ti, kteří využívají kotle na tuhá paliva, pilně sklízí metráky uhlí a doufají, že jim černé zlato vystačí až do příchodu jara. Příznivci plynu zase počítají, jestli je letošní topná sezóna vyjde dráž než ta předešlá a podobně jsou na tom i ti, jejichž domovy disponují elektrickým vytápěním. Cena energií se v posledních letech výrazně zvýšila, což většina z nás nese velmi nelibě. Přesto však [highlight]existuje poměrně jednoduché řešení, díky kterému lze za plyn a elektřinu výrazně ušetřit[/highlight]. Prozradíme vám, jak na to, ale ještě předtím trocha teorie.
[box type=“info“ ]
Co ovlivňuje cenu plynu a elektřiny?
Český trh s energiemi je liberální a funguje na něm spousta dodavatelů, jejichž sazebníky se často podstatně liší. Navzdory formální liberalizaci však cenu stále ovlivňuje stát a jeho orgány. V případě plynu dosahuje regulovaná složka (přeprava, distribuce, služby Operátora trhu s elektřinou) až cca 34 %, zbytek tvoří samotný plyn, DPH a daň ze zemního plynu. Regulovaná složka elektřiny se může vyšplhat na mnohem vyšší hodnoty – kolem 50 % z celkové ceny a zahrnuje distribuci, jistič, systémové služby, podporu výkupu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, činnost Operátora trhu a daň.
[highlight]Konečná cena plynu a elektřiny se tedy liší výší neregulované složky, kterou si jednotliví dodavatelé nastavují individuálně.[/highlight] Reagují na vývoj regulované složky, která se v případě plynu mění i několikrát za rok. Regulovanou složku elektřiny stanovuje stát jednou ročně prostřednictvím Energetického regulačního úřadu a to 30. listopadu.
[/box]
Jak za energie ušetřit?
V podstatě existují jen dvě možnosti – učinit taková opatření, které povedou ke snížení celkové spotřeby a změna dodavatele. Tipy na to, jak efektivně snížit spotřebu plynu a elektřiny, vám přineseme v budoucnu a zaměříme se na zmíněnou změnu dodavatelské společnosti. Nejlevnější plyn a elektřina nejsou výsadou vyvolených – odebírat je můžete i vy.
Změna dodavatele je rychlá a můžete díky ní ušetřit i několik tisíc za rok. Za plyn ušetří průměrná domácnost cca 5 000 Kč a v případě elektřiny pak zhruba polovinu. Údaje berte jako orientační – výše úspory je přímo úměrná výši spotřebované energie a zatímco některé domácnosti změnu téměř nezaznamenají, jiné ušetří několikanásobně vyšší částky. V každém případě jde o proces, který vám nezabere více než několik málo minut, což se vyplatí i v případě nižší úspory. Aneb co je doma, to se počítá…
[box type=“success“ ]
Který dodavatel je nejlevnější?
Prvním krokem k levnějším energiím je hledání ideálního dodavatele. Respektive toho, který nabízí nejlevnější elektřinu či plyn.
Vzhledem k množství společností, které v rámci českého trhu působí, by bylo časově náročné porovnat všechny jednotlivé nabídky a vypočítat, jakou částku u kterého z nich ušetříte. Mnohem jednodušší, rychlejší a přesnější způsob představují specializované portály, které nabízí přehledné srovnání všech aktuálních nabídek.
[highlight]Srovnání cen plynu a elektřiny má podobu dotazníku (často se o něm hovoří také jako o takzvané kalkulačce plynu/elektřiny) a poté, co do něj vyplníte několik základních údajů, získáte podrobný rozpis možných úspor u všech dostupných dodavatelů.[/highlight]
[/box]
Kde a jak přejít k novému dodavateli?
Nového dodavatele už máte, ale jak začít využívat jeho služby? Srovnávací portály umožňují nejen srovnání, ale také změnu dodavatele online.
[highlight]Přechod je velmi jednoduchý a v podstatě ho za vás provede zprostředkovatel. Ten vám na e-mail odešle všechny potřebné dokumenty, které si v klidu přečtete a vyplníte. Nebudete-li něčemu rozumět, obraťte se na zákaznickou podporu. Kvalitní zprostředkovatelé ji nabízí zdarma a v případě zájmu vám s vyplněním pomůže.[/highlight]
Smlouvu poté odešlete v předplacené obálce zprostředkovateli, který ji po kontrole přepošle novému dodavateli. Ten za vás vypoví smlouvu u stávajícího dodavatele a zaeviduje vás mezi své klienty. Celý proces netrvá déle než 10 dní, ale musíte počítat i s výpovědní lhůtou, která obvykle trvá tři měsíce. V rámci výpovědi je nezbytné provést odečet plynoměru a uhradit poslední vyúčtování od stávajícího dodavatele. Další platby již budete zasílat ve prospěch nového, který vám pošle nový rozpis záloh plateb. Co následuje potom? Právě odebíráte nejlevnější plyn a ušetřili několik tisíc korun, gratulujeme.