Porovnání: vlastní bydlení, nebo pronájem bytu?
Bydlení ve vlastním bytě nebo domě se zdá jako ideální řešení, ale ne každému vyhovuje. Záleží na povaze, věku, plánech do budoucna a samozřejmě i na penězích. Jaký typ bydlení bude vhodný zrovna pro vás – vlastní, nebo nájemní?
Výhody vlastní nemovitosti
Majitel nemovitosti má určité výhody. Neplatí nájem (ale musí hradit splátky úvěru a případně i domovní poplatky, pojištění atd.), má jisté bydlení a může si jej upravovat podle svých potřeb a vkusu. Zároveň může svůj dům či byt využít i jako investici a pronajímat jej.
Na druhou stranu je pořízení vlastní nemovitosti podstatně finančně náročnější než bydlení v nájmu. Pokud tedy nemáte v prasátku nebo na spořicím účtu dostatečnou finanční rezervu, dočasným řešením pro vás může být právě nájem.
Nájem vám poskytne více svobody
Nájemní bydlení se naopak vyplatí svobodomyslným duším, které na jednom místě dlouho nepostojí, nebo těm, kteří se nemohou či nechtějí uvazovat k velkému úvěru. V čem je výhodnější než vlastní bydlení?
Abyste se mohli nastěhovat do nájemního bytu, nemusíte disponovat velkou částkou peněz – většině pronajímatelů stačí vratná kauce ve výši 1–2 měsíčních nájmů. Některé byty a domy k pronájmu jsou již vybavené, odpadne vám tedy i starost se sháněním nábytku. Nájemní smlouvu přitom můžete kdykoliv vypovědět a přestěhovat se kamkoliv jinam nebo třeba dlouhodobě cestovat.
Nevýhoda nájemního bydlení spočívá v tom, že majitel bytu vám může dát výpověď, zvýšit nájemné nebo zakázat výraznější úpravy interiéru.
Komu se vyplatí vlastní domov a komu nájem?
Pro koho se hodí vlastní bydlení? Hlavně pro ty, kteří se chtějí usadit a mají jasnou představu o své budoucnosti. Nové bydlení by si měli vybírat tam, kde by chtěli zůstat do konce života. Nájemní bydlení je zase vhodné pro ty, kteří zatím nemají představu o tom, kam je osud zavane. Týká se to zejména mladších ročníků, které ještě nemají na spořicím účtu našetřenou dostatečnou sumu a užívají si svobody.