Přepis energií při prodeji domu nebo bytu – jak postupovat
Prodáváte dům nebo byt? Pak určitě nevíte, kam dřív skočit a co všechno ještě zařídit. Určitě by vám ze seznamu úkolů neměl vypadnout přepis energií. Pokud se budete řídit podle následujících rad, moc času to nezabere a vyvarujete se riziku, že budoucí majitel nemovitosti se bude hřát nebo si posvítí na váš účet.
Chtějte to písemně
Než váš původní dům nebo byt opustíte, zkontrolujte stavy elektroměru či plynoměru a zapište si nebo ještě lépe nafoťte aktuální stav. „S kupujícím sepište předávací protokol, potřebný formulář najdete na webech dodavatelů. Jedině tak zabráníte tomu, aby někdo jiný neutrácel na váš účet,“ zdůrazňuje Juraj Ondris z SPP a upřesňuje: „Bránit se proti zneužití vašeho jména a účtu můžete pro jistotu i tím, že dodáte svému současnému dodavateli informaci o ukončení smlouvy, doplněnou o finální stav měřidla.“
Pokud jste byli až dosud spokojeni s cenou i službami svých dodavatelů energií, není žádný důvod je s novým bydlištěm měnit. „Výhodnou smlouvu si můžete ´přestěhovat´ s sebou. Obraťte se na svého dodavatele a určitě se domluvíte,“ popisuje Juraj Ondris péči o zákazníky v SPP.
Obavy z toho, že byste v novém bydlišti zůstali bez dodávek energií, jsou zbytečné. Jednejte ale v dostatečném předstihu. Pokud využijete prodeje nemovitosti a stěhování ke změně a přechodu k novému dodavateli, stačí si jen vybrat toho ideálního.
„Určitě si nenechejte namluvit, že přechod znamená nějaké stavební práce spojené s pokládáním nových trubek nebo instalací nového plynoměru či elektroměru. Je to jen administrativní záležitost,“ zdůrazňuje Juraj Ondris z dodavatelské společnosti SPP, mezi jejíž odběratele plynu a elektřiny patří více než 1,3 milionu zákazníků na Slovensku a v České republice.
Bez energií to nepůjde ani v novém
Na novém bydlišti je potřeba nechat převést odběr energií na sebe. Do formuláře uvedete adresu a kontakty na stávajícího zákazníka, aby mu mohla být zaslaná konečná faktura. Jako nový zákazník (nájemce, vlastník) vyplňte rovněž svoje požadované údaje. Pro některá distribuční území lze sice najít možnost přepisu online, ale má to jeden háček. Často jste pak vázáni na méně výhodné produkty dominantních dodavatelů, se kterými neušetříte tak, jako při možnosti si vybrat levnějšího dodavatele. Vše si tedy pořádně prověřte, popřípadě zkonzultujte s odborníky.
Pokud je ve vašem novém bydlišti už instalovaný plynoměr, vyberte si dodavatele plynu, který naplňuje vaše představy. Porozhlédněte se po nabídkách, přečtěte si recenze, porovnejte si je na některé ze spolehlivých internetových kalkulaček energií.
„Nebo se můžete rovnou obrátit například na naše odborníky z SPP. K ničemu vás to nezavazuje a rádi vám pomohou,“ upřesňuje postup Juraj Ondris z této dodavatelské společnosti.
Pokud předchozí nájemníci zůstali dlužni a plyn nebo elektřina jim byly odpojeny, vás se to netýká. Učiňte potřebné kroky k obnovení dodávky. Pohledávka za spotřebované energie je vždy vymáhána po dlužníkovi, za nikoho nic platit nebudete.