Přezimování muškátů
Muškáty zdobí každoročně balkony, terasy a pergoly v mnoha našich rodinných domech, dvorcích a zahradách. Abyste se však jejich krásy dočkali i v dalších letech, je zapotřebí nepodcenit jejich přezimování. Pokud budete znát základní zásady a jejich požadavky, není to nic náročného – zvládnete to i vy! V takových případech potom nemusíte kupovat každý rok nové sazenice, na jaře postačí pouhé vytáhnutí těch, co jste měli loni.
Příprava muškátů na zimu
Celý proces zazimování začíná jakousi přípravou již na samém konci léta. Je důležité rostliny přestat hnojit hnojivy určené pro zdárný a rychlý růst, nyní je vhodné využít spíše draslíkatá hnojiva – hnojte jednou za dva týdny zhruba do poloviny října. V tuto dobu si všimněte, že muškáty přestávají kvést – má to na svědomí nejen délka dne, ale především také i teplota.
Před příchodem prvních mrazů již rostliny přemístěte na zimní stanoviště a proveďte hluboký řez.
Chladné a světlé místo pro zazimování
Ideální teplota pro zazimování muškátů se pohybuje okolo deseti stupňů. Důležité a nepostradatelné je i dostatečné světlo.
V průběhu zimy je dobré muškáty několikrát jemně zaštípnout. V zimě je zapotřebí i výrazné omezení zálivky – substrát nesmí být stabilně vlhký, mezi jednotlivými zalitími by měl proschnout.
V některých případech muškáty přes zimu raší – vyrůstají z nich dlouhé stonky – ty jsou pro zdárný letní růst nežádoucí, je nutné je tak pravidelně odstřihávat.
V dubnu až květnu začíná vegetační období
V dubnu nebo v průběhu května, v závislosti na počasí, začíná pro pelargonie nové vegetační období. Nyní je ten správný čas je vytáhnout, zvýšit zálivku a postupně je začít zvykat na venkovní, letní stanoviště. Opět si pořiďte hnojiva pro růst a později i pro podporu květenství – hnojení se doporučuje zhruba jednou týdně.