Interiér,  Koupelny

Prosklené sprchové kouty a vanové zástěny

Sprchové kouty mají mnoho výhod, ale i nevýhod. Problém je asi v tom, v jakém prostoru je máme a co od nich vyžadujeme. Pokud vyměníme v panelákovém domě v malé koupelně sprchový kout za vanu, získáme tím určitý prostor navíc, který můžeme využít třeba pro postavení pračky, nebo sem dát větší zrcadlo a toaletku.

Sprchování se nám pak stane jediným prostředkem k udržování hygieny celého těla, ale to je na druhé straně škoda. Vana totiž umožňovala si lehnout do teplé vody a prohřát tělo třeba jako prevenci před nachlazením či chřipkou. Obzvláště nám vana chybí, pokud máme malé či menší děti, které by si rády ve vaně hrály a také se tu lépe umývají. Sprchový kout ale můžeme umístit i do velké koupelny jako doplněk vany, a pak jde skutečně o časovou úsporou při večerní očistě. Ale tématem jsou prosklené sprchové kouty, co tedy k nim?

Moderní je prosklený

Když se podíváme na současnou nabídku sprchových koutů, případně i vanových zástěn, jsou v naprosté většině zcela průhledné, ať je to sklo, nebo čirý laminát. Jejich hlavní nevýhodou je údržba, protože je třeba sklo po každém sprchování očistit stěrkou. Existují však i speciální povrchové úpravy, které jsou téměř bezúdržbové. Ale když si vzpomeneme na staré šedivé či jinak zneprůhledňující kouty v minulosti, zas to tak velký rozdíl při úklidu není. Možná se někdo ohradí s tím, že když se sprchuje, že pak nikdo do koupelny nesmí. Ale nazí jsme se narodili, nazí se přece i koupeme, takže zkuste zahodit stud před rodinou, určitě vás to psychicky může osvobodit a získáte i určitý nadhled nad jistými zastaralými zvyky ukrývat nahé tělo, či jeho části, i v době, kdy se to nedoporučuje. A to je samozřejmě čas hygieny.

Vanové zástěny

Použitím vanových zástěn může nahradit sprchový kout, tedy očistu těla sprchou ve speciálním boxu. Vanové zástěny jsou na trhu z různých materiálů i v různých provedeních. Asi nejmodernějším trendem jsou vanové zástěny v jednokřídlém provedení s výplní z čirého skla. To má ale určité nevýhody, jak se zmíníme. Pro rodiny s dětmi se doporučují se třemi díly.

Nevýhody zástěn

Jednodílné vanové zástěny mají však nevýhodu, že nás nutí stát na jedné straně vany, protože jsou dost úzké. Navíc se někdo rád sprchuje ve dvou, pak jsou úplně nevyhovující. Ty se dá ale nahradit tzv. shrnující nebo posuvnou zástěnou, kdy si můžeme krytí vytáhnout tolik, kolik potřebujeme. Je však pravda, že většinou se obě varianty dělají z plastu, ale mohou být i z bezpečnostního skla.

Další velkou nevýhodou je, že většina zástěn zabírá určitý prostor, i když se dají odklápět. Málokdy totiž máme v malých koupelnách u vany tolik prostoru, abychom celou zástěnu mohli přiklopit ke stěně, aby nevadila při běžném provozu koupelny. Ale i to se dá vcelku snadno vyřešit skládací zástěnou. Ta může být jedno i dvoustranná. Malým nedostatkem ale je, že musíme vždy rozložit celou část stěny, protože jinak by voda stékala nekrytými místy v nerozvinuté zástěně na podlahu.

Závěr

Před nákupem a instalací sprchového koutu, případně vanové zástěny, bychom měli pečlivě zvážit všechny plusy, mínusy a alternativy, hlavně prostorové, jinak je totiž možné, že vodu na podlaze můžeme snadno vyřešit prostým závěsem. Tady se opravdu vyplatí heslo „dvakrát měř, jednou do obchodu běž!“ Nedejte na slevy a propagační řeči a texty, ale zařiďte se tak, jak vám to nejlépe vyhovuje a co je možné pro vaši koupelnu ku prospěchu udělat.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *