Blogy,  Nezařazené,  Rozhovory

Rozhovor s Ivanem Jaškem – zpěvákem, hudebníkem

 

Ivan Jašek je velice zajímavý umělec, hudebník, zpěvák, skladatel, cestovatel, učitel, organizátor hudebních projektů. Je člověk se srdcem na pravém místě, má v sobě velkou energii a sílu nic nevzdávat. Šíří kolem sebe radost, hudbu, úsměv a motivuje druhé pro život. Jsem moc ráda, že si udělal na mě čas a prozradil více o svém životě a plánech.

 

ivan-jasek

(Ivan Jašek)

Ivane, odhalte prosím našim čtenářům o sobě trošku více informací. Jste človíček hodně kreativní, hudebník, multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel, učitel a hrajete v několika hudebních skupinách, také organizujete různé akce. Chtěla bych o Vás vědět všechno, od počátku až do konce 🙂

Jako malé dítě jsem prý vykazoval spontánní talent napodobovat všechny zvuky, a když mi přišel pod ruku nějaký nástroj, nebylo těžké jej umět správně rozeznít. Od 6 ti let jsem byl v lidové škole, kde jsem po roce přípravky absolvoval asi 5 roků. Došel jsem ale do stádia, že etudy mě cvičit nebaví, že nemůžu hrát to co slyším, napodobovat ptáčky rychlým pohybem smyčce po strunách a pod. Tak jsem housle pověsil na hřebík a začal se sportem, konkrétně fotbalem. Ve škole mě vždycky učitelky nakonec nechávaly předzpívávat před celou třídou, protože pro mě nebyl problém zazpívat jakoukoli písničku, když byly noty. Ve 13 letech se ve mně probudila opět chuť dělat hudbu a inspirován Beatles, Queen a dalšími kapelami jsem založil první hudební skupinu, kde jsem hrál asi rok na amatérsky vyrobenou el. bassovou kytaru. Posléze mě začala bavit více kytara a tak jsem přešel na elektrickou hned od začátku. 

Za první brigády a vracení prázdných lahví po veletrzích v Pisárkách, jsem si pořídil 1. elektrickou kytaru, která měla velmi vysoký dohmat a velmi ztěžka se na ni hrálo, ale byla to dobrá škola postupně pak přejít na lepší kvalitu, kde se hra zdokonalovala každým krokem. Učil jsem se z vinylů poslouchat oblíbené sóla a hrát je přesně tón po tónu, tak mi přešla do krve hra Davida Gilmoura z Pink Floyd a dalších. V Brně jsem obdivoval multimediální koncerty skupiny Progres 2, které mi byly inspirací.  Na vojně jsem se dostal do hudebního souboru a vyhrávali jsme různé angažované soutěže od městských kol přes okresní a krajské, dostali jsme se až na celostátní soutěž s nejlepšími hudebníky České a Slovenské Republiky. Poprvé jsme natáčeli v České Televizi, dělali interview a to mi jaksi začalo připadat, že tohle je moje cesta. Zatím jsme však hráli převzaté skladby jiných autorů.

kytara

Po návratu z vojny jsem dostal nabídku na sólovou kytaru a zpěv ve skupině Apeiron, složenou ze starších kluků min. o 5-8 roků, inženýrů a tam jsem potkal i Romana Kobielu. Podle mě nejlepšího jazzového bubeníka v Česku.

Další skupina byla HAWK, s Petrem Jestřábem (Ukulele Orchestra), kde jsme nasadili laťku rockovými skladbami plné energie a hned to bylo nadějné, nabídka Michala Dvořáka z Lucie a skupiny Team, jenže tehdy jsme na to asi ještě nebyli připravení a skupina se rozpadla.

V té době jsem již založil svoji skupinu JUMP – (1991) kde jsem byl autorem většiny skladeb. Tady už byla větší možnost krom interview a živého vystoupení ve Snídani s Novou. Jezdili se na nás dívat kolegové muzikanti, producenti, ale ani tady to těsně před tím, než by kapela měla začít být vidět nedopadlo dobře. Tak jsem založil odkloněnou formaci, ještě se členy Jump a Mohsinem Mortabou (Bengálsko Ex Hypnotix) a Slávkem Formanem, Ladislavem Šiškou (Budoár Staré Dámy) a Janem Kynclem – SHIVANAM. To se psal rok 1998 a je to už téměř 19 roků.

indie Rok na to jsem pak s bývalou přítelkyní odjel stopem do Indie a to tvorbu podstatně ovlivnilo. 

V roce 2001 – 2003 jsem vyprodukoval první album Sound Of Energy (2003 Wolf Reords). V roce 2010 další z koncertu v G-Studiu v Brně a po spoustě různých proměn, jak už to bývá, existujeme do dnes. Chystáme po dlouhých 6 ti letech další album, které již reaguje na dobu, je modernější více pro mladší publikum. Přesto v něm však zachováváme etnické kořeny, spoustu vlastních zvukových záznamů přírody a ruchů, a rituál, který vždycky k našim koncertům neodmyslitelně patřil. Dnes vystupujeme s tanečnicemi a videoprojekci na míru (Vj Steen)  jež skvěle reaguje na hudbu a dění na pódiu a vhodně podkresluje atmosféru.


Objeli jsem přes půl Evropy, ačkoli nepatříme pod žádnou firmu, manažera ani agenturu.

Vzhledem k tomu, že i kolega Edgar Mojdl, (který již je mojí pravou rukou v Shivanam asi 10 let) jsme schopní improvizátoři – a tak i naše skupina vznikla, že koncerty byly naprosto improvizované – máme určitý přesah. Já jej využívám ve svém projektu I-One (kde využívám nálady sfér, ambienti a chill-outovou hudbu), začal jsem vystupovat na festivalech sólově a postupně jsem dostával nabídky i po Evropě. Letos dokonce v Arménii, kde se moje hudba velmi líbila a já se těším, že za hranicemi publikum tuhle hudbu přijímá. (Alba All Is One 2012, Flowerfull 2014, IonoSphere 2016 vydané vlastním Labelem ForSageOne)

efekt

Tancechtivé publikum nás zase inspirovalo k vytvoření formace Shivatrance project, se kterou jsme taky již vydali jedno album Entrance 2012. Zde je tempo velmi rychlé a vhodné pro trancové a psytrancové festivaly.

Na těchto festivalech i jiných tanečních se mi velmi líbil odpočinkový Stage, kde si návštěvníci mohli odpočinout, načerpat sil, poslechnout klidnější hudbu, napít se, dát si čaj, zameditovat. A to mě právě inspirovalo vytvořit festival tohoto rázu, samostatně oddělený od tancechtivých, bez drog, s kvalitní hudbou a hudebníky, s dekoracemi, vyvolávajícími pocit symetrie a harmonie, a se setingem, aby se mohli z těchto akcí vracet lidi spokojení vyladění, usměvaví s radostí a chutí naplňovat svoje sny. 

3

Tak vznikl první Global CHill-Out festival, který má pokračování. Je to moje srdeční záležitost. Nemám rodinu, děti, tohle je moje rodina, to je moje dítě. Když se dnes podíváte na google, na Chill-out festival, vyběhne vám již spousta odkazů a po celém světě se tato myšlenka rozběhla. My byli jedni z prvních v Evropě a možná že i na světě a doufám, že se tahle práce nakonec zúročí, že se propojíme v jeden globální festivalový Session a budeme spolupracovat propojení po celém světě.

(Více informací najdete na http://i-one.cz a http://www.shivanam.cz)

 V čem Vás život poučil, naučil a posunul? Čeho si nejvíce vážíte? Nejhezčí vzpomínka?
more-1
Život mě naučil, že kde teče řeka, koryto se vždycky udělá. Chce to jenom trpělivost a vůli, vnitřní sílu a čistou mysl. Naučil mě taky, že bez pokory se nikdy moc dál neposuneme, to platí v jakékoliv lidské činnosti. Vážím si přátel kolem sebe, upřímnosti, moudrosti a právě pokory. Vzpomínka? Žiji přítomností, nevzpomenu si, stále to překrývá něco nové a nové. 
Popište nám prosím něco více o svém bydlení, jaký styl se Vám líbí, jelikož jsem zjistila (po naši včerejší komunikaci), že máte půdní byt ve dřevě, olejované podlahy místo laků a marocký štuk v kuchyni. To zní zajímavě a krásně. Dáváte přednost přírodě a dřevu? 
 
(příklad dřevěného stropu )
Ano bydlím v půdním bytě rodinného domu. Mám rád přírodní materiály, tedy dřevěnou podlahu (smrk), je olejovaná, bez laků a chemikálií. Marocký a jílový štuk kolem umyvadel v kuchyni je také krásná a praktická věc, neboť si navolíte jaký odstín se vám líbí a nemusíte dávat ty studené a leckdy nevhodné kachličky. Obnažené trámy jsou i praktické, třeba když si chcete zavěsit Hamaku. Samozřejmě nesmí chybět ani krb, protože okénko do něj je pro mě nejlepší televize (tu jsem již před asi 7 roky odložil  a nepoužívám ji). Preferuji bílé stěny, protože fantazie s barevnými světly nebo svíčkami, pak pracuje daleko lépe na čistém podkladu, než barevném. Také po stěnách nedávám moc poličky ani obrazy. Mám za to, že se tím člověk zahltí. Jako by jste potom neměli ve vlastní hlavě trochu čistého místa a pak se mnohem hůře zbavujete myšlenek.
1
Jste velmi aktivní a výborný organizátor. Vím, že chystáte velký projekt na příští léto  „Global chill-out festival 2017“. Bude to opravdu zajímavá akce, se zajímavým programem. Jak probíhají přípravy? Kdo všechno je zvaný a kdo tam bude vystupovat? Na co se můžou zájemci těšit? Jak se dá do projektu zapojit? Pro podnikatele máte taky nabídku ke spolupráci. 

Ano další ročník je již ve fázi příprav. Doporučuji kouknout na HitHit a pokud vás zajímá více detailů prozradím, že budeme mít zajímavé zahraniční hosty, známé ze světových pódií, skladatele, producenty vlastní tvorby, hráče na tibetské mísy, Didjeridoo, šamanské bubny, DjS, noční Fire Show, taneční skupiny i divadelní vystoupení. K našim festivalům patří též výstavy maleb, či fotografií a hlavně Workshop Stage, kde se můžete dozvědět něco o Józe, o šamanismu z úst fundovaných lidí, naučíte se hrát na nějaké z tradičních nástrojů, můžete v páru vyzkoušet Akrojogu a mnoho dalšího a to vše v ceně vstupného. Jsme ve fázi příprav, tedy nebudeme ještě vše prozrazovat. Ale vězte že program bude zajímavý pro celé rodiny. Jen mohu doporučit zakoupit lístek v prvním kole předprodeje, ušetříte více jak sto korun a stanete se spolutvůrci festivalu, právě přes zmiňovaný server HitHit. Stojí za zmínku i místo, kde festival pořádáme. Je to 35 km od Brna, v Kuřimské Nové Vsi, v Penzionu Slunečnice a přilehlém okolí. 

Nějaké plány a sny, cíle, které si chcete splnit? Můj plán je jezdit po světě dál, jak jezdím. Navštívit další zajímavé země, potkat zajímavé lidi a dělat hudbou lidi šťastné.

Vzkaz pro naše čtenáře? Žijte na maximum, ať nelitujete ani dne, ani hodiny. Je to dar – Život. A pokud máte zdravé tělo, cestujte, nebojte se změny, komunikujte, těšte se z maličkostí a nikdy nezapomeňte na úsměv :).

more-2

K tomu není co dodat. Moc pěkné slova a přání. Ivane, děkuji za hezký rozhovor a přeji Vám, ať se daří ve všem, co děláte a ať chystaný projekt Global chill-out festival 2017 dopadne dobře a osloví hodně zájemců. Také přeji pěkné svátky a vše nej do Nového roku 2017.

(Rozhovor, otázky připravila a zpracovala : Michaela Cahelová (blogerka Michaella)
Zdroj obrázku s trámy – elmwoodreclaimedtimber.com

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *