Skvělá domácí pizza
Milujete pizzu? Připravte si ji doma. Je to snadné, rychlé a skvělá pizza je na světě. Těsto vám navíc zůstane minimálně i na další den a to nejlepší je, že můžete použít jakékoliv ingredience dle chuti.
Kdo by neznal pizzu. Je až zbytečné tu popisovat, že to je velký kruhový plát slaného těsta nahoře s náplní, který vznikl v Itálii. Na wikipedii se dokonce dozvíte, že restaurace, která připravuje pizzu, se nazývá pizzerie (Páni!). Co však možná nevíte, jaké druhy pizzy jsou, například originální Italská pizza vůbec neobsahuje tolik ingrediencí jako ta, kterou známe u nás.
Pravá Italská pizza zvaná Neapolitan obvykle obsahuje jen rajčata, mozzarellu a oregano. Dále je tu pizza capricciosa, která obsahuje mozzarellu, slaninu, artyčoky, houby a rajčata. Pak bych mohla jmenovat spoustu dalších pizz, které existují po celém světě, místo toho vám řeknu jednu zajímavost: existuje sport pizza Freestyle, při kterém se hází s těstem na pizzu do rytmu hudby a těsto přitom zvětšuje svůj objem. Nevím jak vy, ale já pizzu raději sním, než abych s ní házela.
Připravit pizzu je, i když se to nezdá, poměrně jednoduché. Smiřte se však s tím, že pizza nebude chutnat tak jako ta z pizzerie (pokud nemáte doma pec), i tak bude výtečná a všichni si na ní zajisté pochutnají. Základem je kynuté těsto, jehož základ tvoří mouka. Když necháváme těsto nakynout, ideální je ho dát ven na sluníčko.
Pokud je ale zima nebo zataženo, tak nám těsto moc nenakyne. V tom případě ho lze dát k topení či na jiné teplé místo, ale já mám ověřenou lepší metodu – předehřeji si troubu na 50°C, pak ji vypnu a do vypnuté trouby dám těsto nakynout. V troubě se bude držet teplý vzduch a těsto nám krásně nakyne. Dále těsto rozprostřeme na plech, buď do typického kruhovitého tvaru, nebo přes celý plech do tvaru obdélníku. Snažte se o co nejtenčí vrstvu, bude pak krásně křupat.
Navrch dáme ingredience dle chuti. Buď si můžete připravit přesně pizzu „s názvem“, kde jsou jasně dané ingredience (Silvano, Quatro formagi, Mexicana), nebo prostě budete improvizovat a naházíte tam ingredience podle chuti. Základ by však měl tvořit kečup či protlak a vrchní část sýr – ideálně mozzarella, ale může být i obyčejný eidam. Nezapomeňte pizzu dokořenit, postačí oregano, případně lze koupit přímo směs koření na pizzu.
Čas: 90 minut Množství: 8 porcí Náročnost: snadné
Potřebujeme:
- 1 kostka droždí
- 1 čajová lžička soli
- 1 vejce
- 200g zakysané smetany
- 200g vlažné vody
- 1 lžíce oleje
- 500g hladké mouky
- Ingredience na dochucení
Postup:
- Do velké mísy si navážíme mouku a rozdrobíme do ní droždí. Přidáme sůl, olej, vejce a zakysanou smetanu. Vodu si odměříme do kelímku od smetany a přidáme ji do mísy.
- Směs pomalu promícháme a vypracujeme těsto.
- Mísu s těstem přikryjeme utěrkou a dáme ji do tepla asi na 30 minut, aby těsto nakynulo.
- Těsto rozdělíme na 2 poloviny, jednu dáme na plech vymazaný olejem a rozprostřeme ji po celé délce.
- Předehřejeme si troubu na 200°C.
- Na pizzu dáme ingredience podle chuti a pečeme asi 30 minut.
- Až budou okraje křupavé, pizzu vyndáme z trouby, necháme chvíli vychladnout a poté nakrájíme na libovolné kousky nožem či kráječem na pizzu.