Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Snadné pěstování lilií v pěti krocích

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lilie jsou v našich zahradách stále pěstovanějšími a oblíbenějšími rostlinami. Díky mnohým novinkám v sortimentu lilií se setkáváme s atraktivními mezidruhovými kříženci, kteří vynikají skvělými vlastnostmi. Jejich květy se rozvíjejí do dříve netušené krásy a velikosti. Mají vynikající pěstitelské vlastnosti a velkou odolnost vůči chorobám.
[box type=“shadow“ ]

Z historie pěstování

Koncem minulého století se většina světové produkce lilií pěstovala v Holandsku, zatímco v 50. letech byly lilie vysazovány především v USA. Na oblíbenost lilií má velmi pozitivní vliv to, že jejich pěstování je daleko jednodušší než například pěstování gladiolů, které vyžadují prakticky celoroční péči. Navíc jejich nabídka je tak široká, že si vybere každý obdivovatel lilií nejen ze své oblíbené barvy, ale i druhu anebo si může pořídit rovnou celou sbírku lilií. V minulosti byla velmi oblíbená skupina takzvaných asijských hybridů. Při jejich pěstování a šlechtění se postupně začaly objevovat dokonce plnokvěté anebo vícebarevné odrůdy.

[/box]

Jak a kde lilie pěstovat

Na našem území snad nelze doporučit k pěstování lilií pouze oblasti takzvaných mrazových kotlin. Ideálním místem pro výsadbu lilií jsou vyvýšené záhony anebo mírný svah. Bude se jim dařit stejně tak dobře v polostínu, jako i na slunném místě. Umístit lilie můžeme do různých skupinových výsadeb, ale vysoké a velkokvěté odrůdy se velmi dobře uplatní i jako solitéry.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hloubka sázení cibulí

Na záhonech je hloubka sázení stejná jako u ostatních cibulovin, což v praxi znamená, že nad cibulí má být zeminy tolik, jako činí asi trojnásobek průměru cibule. Výjimku tvoří pouze lilie bělostná (Lilium candidum), která se sází mělce. Nad její cibulí má být pouze okolo 3 cm zeminy a její výsadbu je nutno dokončit nejpozději v srpnu.

Příprava půdy k výsadbě

Klíčové je pro pěstování lilií zajištění drenáže. Lilie v žádném případě nesmí stát ve vodě. Půdu nestačí zkypřit a připravit pouze na povrchu, musí být kvalitně zpracovaná do hloubky. Znamená to, že těžkou půdu je zapotřebí vylepšit nejlépe pískem a listovkou anebo přidáním drcené borky případně perlitem.

Kdy vysazovat

Víceleté výsadby přesazujeme ze země do země, to znamená, že po vyjmutí je ihned vložíme na vybrané místo s připravenou půdou a znovu zasadíme. Provedeme to samozřejmě po odkvětu.  Vysazujeme-li nově zakoupené cibule, je třeba výsadbu uskutečnit nejlépe v průběhu září, nejpozději začátkem října, aby cibule stačily zakořenit, jinak by je v zimě ohrožovalo vymrznutí. Jako ochranu před mrazem můžeme použít mulčování.  Pokud se obáváme o nové cibule lilií, můžeme je vysadit až na jaře.

Zálivka je nutností

Vždy po výsadbě je nutné cibule lilií důkladně zalít. Další přísun většího množství vody si lilie vyžádají během května a června. Kvetoucí rostliny zalévejte přímo nad kořeny, ne na listy ani na květy. Pokud by se listům nepodařilo do večera oschnout, hrozilo by rostlinám nebezpečí vzniku botrytidy.

[box type=“info“ ]Náš tip: vysadit lilie můžete i do květináčů, kam se zvlášť dobře hodí orientální hybridy. Takto vysazené lilie vydrží i v drsnějších polohách.  Nádoby s kvetoucími liliemi pak mohou ozdobit váš vchod do domu anebo terasu případně holá místa na zahradě.[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *