Srovnání hypoték na nový byt
Hypotéky jsou produktem účelovým zajištěným nemovitostí na koupi nového bytu nebo jiné nemovitosti. Půjčit si můžete přitom až 70% z hodnoty nemovitosti, kterou budete za půjčku ručit. Některé banky nabízejí speciální programy, kde vám půjčí až 90% z ceny nemovitosti. Může jít přitom i o nemovitost, kterou teprve kupujete. Odhad ceny nemovitosti zpravidla provádí sama banka a může se značně lišit od skutečné hodnoty nemovitosti.
Kdy mi hypotéka může pomoci?
- Nákup bytu či domu
- Rekonstrukce nemovitosti
- Vyplacení dalších dědiců
- Stavba nemovitosti
- Převod členských práv a povinností nebo splacení členského podílu v případě družstevního bytu
Schválení hypotéky není snadné
Hypotéky rozhodně nepatří mezi snadno dostupné produkty. Schvalování je běh na dlouhou trať a je nutno počítat s řadou výdajů. Počítat musíte i s poplatky za vedení úvěrového účtu, za předčasné splácení a také za pojištění. Zda se k hypotéce zavážete je velmi důležité rozhodnutí a je potřeba si ho promyslet a také vybrat správný produkt. Počítejte s několika návštěvami banky, kdy musíte doložit celou řadu dokumentů ke kupovanému bytu. Problém je s bytem družstevním. Hypotéky jsou poskytovány
Jak správně vybrat hypotéku
Každá banka má svá pravidla pro získání hypotéky – zajímají je příjmy i výdaje v různé výši. Liší se i částky, které půjčují a také období na které půjčují. Vhodné je proto srovnat si jednotlivé nabídky hypoték a hypotéčních programů. Při schůzce s hypotéčním specialistou se nezapomeňte zeptat na výši úvěru, jak bude nemovitost zatížena úvěrem v %, na délku fixace, úroky, jakou je potřeba mít výši příjmu, jaké výdaje budou konkrétní banku zajímat. Zjistěte i konkrétní poplatky za sjednání a vedení úvěru, za předčasné splacení.
Správnou nabídku vyberete buď za pomoci online srovnání nebo srovnáváním v bance. Důležitá je sazba RPSN, tedy poplatky a úroky vyjádřené úrokem. Jedině tak zjistíte, jak je hypotéka výhodná či nevýhodná.
Srovnání hypoték na byt
Vybrat hypotéku z nepřeberného množství nabídek není jednoduché a tak je potřeba využívat srovnání hypoték . Při výběru hypotéky s pětiletou fixací můžete získat úročení již od 2,09%, kterou nabízí Komerční banka a Česká spořitelna. Druhý nejlevnější úrok nabídne 2,19% u Sberbank, Waldviertler Sparkasse Bank AG a také u produktu Hypotéka Klasik od Raiffaisen bank. Nejdražší je naopak IQ hypotéka od Expobank s úročením 2,95% a s úročením od 2,19% je i hypotéka od Poštovní spořitelny a ČSOB, které jsou podmíněny pojištěním úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky hypotéky z běžného účtu v ČSOB/ERA. ČSOB navíc nabízí i sedmiletou fixaci.
Srovnání hypoték se rozhodně vyplatí. Není nutné brát první nabídku, kterou nám banka ukáže. S výběrem hypotéky si dejte na čas. Je to závazek na desítky let a tak není nutné platit tisíce korun ročně navíc za zbytečné poplatky. Některé banky nechtějí poplatek za sjednání hypotéky, za vedení úvěrového účtu, čímž můžete značně ušetřit.
Jak si správně vybrat fixaci najdete na serveru finance.idnes , kde vám poradí, jak si s touto mnohdy zapeklitou otázkou poradit.. Najdete zde i aktuální online srovnání, aby jste si mohli udělat přehled o aktuálních úrokových sazbách. Příliš dlouhé období fixace může mít mnoho nevýhod, například nemůžete vložit mimořádnou splátku nebo za vysoký poplatek. Rovněž je ztíženo refinancování hypotéky výhodnějším produktem.