Stavební spoření stále ještě láká
[dropcap]P[/dropcap]okud si chcete spořit na bydlení anebo využít možnosti úvěru vztahujícího se právě k bydlení, pak určitě nezapomínejte na stavební spoření. Obliba tohoto finančního produktu sice poměrně klesla především v souvislosti se snížením státní podpory, nicméně i tak se stavební spoření i v současnosti vyplatí. Podívejme se tedy na některé aspekty, které se stavebním spořením přímo souvisejí.
Jak vlastně stavební spoření funguje?
Jestliže se rozhodnete pro stavební spoření, musíte nejprve uzavřít smlouvu s některou ze stavebních spořitelen. U nás je jich hned několik a každá nabízí určitá zvýhodnění. Při sepisování smlouvy o stavebním spoření si musíte stanovit cílovou částku, ke které bude spoření směřovat. Zaplatit budete muset procento z celkové cílové částky. Spořit budete nuceni nejméně šest let. Tato informace se ale nevztahuje na ty, kteří si vezmou úvěr ze stavebního spoření. Od výše roční uspořené částky se bude odvíjet i státní podpora.
Největší výhody stavebního spoření
Jedním z velkých plusů u stavebního spoření je fakt, že se jedná o naprosto bezpečnou možnost finanční úspory, která je navíc ještě dotována. Ta představuje celkem 15% z uspořené finanční částky. V maximu může ale činit 2000 korun za rok. Na veškeré výnosy a úroky včetně státní podpory se nevztahuje daně z příjmů, takže se jedná o čistý zisk pro klienta určité stavební spořitelny. Díky stavebnímu spoření můžete využít také úvěrových možností.
Úvěrové možnosti stavebního spoření
Ze stavebního spoření je možné čerpat díky dvěma možnostem úvěrů. První představuje klasický úvěr ze stavebního spoření. Ten si lze vzít tehdy, když již absolvujete minimálně dvouletý cyklus stavebního spoření. Pokud chcete stavební spoření založit pouze z hlediska možnosti čerpání úvěru, můžete volit překlenovací úvěr.