Tête-à-tête, stylová pohovka pro důvěrné rozhovory
Pokud jste se v poslední době zúčastnili domácí párty u svých známých či jste dokonce pořádali párty vy sami u vás doma, pak jistě máte v živé paměti, jak je nepohodlné sedět na klasické pohovce či v křesílkách a konverzovat. Občas je zcela nemožné povídat si se svými známými a nevykroutit si při tom krk, vždyť při konverzaci by měl člověk udržovat oční kontakt. Skvělým řešením pro takové situace je tête-à-tête, která vám dopřeje pohodlí při rozhovoru a možnost očního kontaktu bez zatuhlého krku.
Co je to tête-à-tête?
Název tête-à-tête pochází z francouzštiny a v angličtině bychom jej zaměnili za „head-to-head“. V češtině bychom mohli použít „z-očí-do-očí“. Každopádně v překladu to znamená „důvěrný rozhovor“. Protože se však bavíme o nábytku, musíme si význam těchto slov trochu poupravit. Zkrátka řečeno jde o „pohovku pro dvě osoby určenou k důvěrným rozhovorům“. Pohovka má hadovitý tvar písmene S. Umožňuje tak důvěrnou konverzaci dvou lidí, kteří sedí tváří v tvář a přitom jsou vizuálně vázáni na okolí. Pohovka pochází z 19. století a kromě pojmenování tête-à-tête se můžete setkat i s dalšími jmény, například vis-a-vis či indiscret.
Tradiční tête-à-tête se skládá ze dvou samostatných sedadel s opěradlem, které mezi nimi vytváří zeď. Pohovka tak může dostát své tradiční koncepce, kdy si lidé sice povídají důvěrně, ale nedotýkají se. Existuje však i další typ tête-à-tête, a to tête-à-tête lehátko se dvěma čely, nikoli však s rozdělujícím opěradlem.
Klady tête-à-tête
Jak již bylo řečeno tête-à-tête umožňuje důvěrnou konverzaci dvou osob a zároveň díky své orientaci na obě strany vytváří most mezi dvěma stranami pokoje. Tête-à-tête propojuje celou místnost a zaměřuje se na začlenění všech.
Tête-à-tête můžete umístit doprostřed pokoje a místnosti tím designově prospějete. Kdybyste však na toto místo postavili klasickou pohovku, dosáhnete optického i faktického rozdělení místnosti do dvou polovin. Tête-à-tête je čalouněným starožitným kusem, který na rozdíl od klasické pohovky vypráví vlastní příběh.
Nevýhody tête-à-tête
Ač se to možná nezdá, tête-à-tête potřebuje více prostoru, než si pravděpodobně myslíte. Tête-à-tête se svou velikostí a tvarem liší od běžného křesla i od klasické pohovky. Tête-à-tête vyžaduje přístup z obou dvou stran pohovky, a proto si žádá volný prostor okolo celého kusu nábytku.
Další nevýhodou může být stěhování. Klasické pohovky se totiž díky naklonění vydají do dveří, a to díky opěrátku, které je jen na jedné straně. Naopak tête-à-tête do dveří moc nenakloníte, neboť opěrátko vytváří tvar písmene S napříč sedadlem pohovky. Pokud si tedy chcete pořídit klasické tête-à-tête, pak si u výrobce či prodejce zajistěte minimální přiblížení a odbavení. Taky si před koupí tête-à-tête pečlivě přeměřte rozměry nejen místa v pokoji, do kterého chcete tête-à-tête umístit, ale také rozměry dveří, kterými budete tête-à-tête pronášet.
Styly tête-à-tête
Pohovky tête-à-tête má bohatou historii. V průběhu těchto dlouhých let prošla různými styly. V polovině minulého století došlo k velkému oživení a modernímu stylovému pojetí tête-à-tête, proto nemusíte volit jen tradiční styl brokátového čalounění.
Kromě klasické tête-à-tête pohovky, kterou jsme výše popsali, můžete zvolit i tête-à-tête lehátko. To namísto klasického tvaru písmene S má tvar čtvercovitý a žádné rozdělující opěrátko.
Zajímavým kouskem je pohovka nazývaná dos-a-dos, která má čtvercovitý tvar s opěrátkem uprostřed čtverce a j tak orientována ke všem čtyřem stěnám místnosti.
Klasické tête-à-tête sedátko sluší například Vintage stylu, neboť působí starožitným dojmem. Vyřezávaný dřevěný rám kontrastuje se žvýkačkově růžovým čalouněním a tradičním opěrátkem.
Moderní a minimalistické tête-à-tête působí stylově. Čtvercovitý či obdélníkový tvar je podtržen rohovými opěrátky.