Tip na nedělní oběd: Guláš z trouby
Nedělní oběd je často ve znamení nějakého poctivého jídla, obědu u maminky nebo babičky. Svíčková, rajská, bramborový salát a řízek, poctivý a silný vývar. Ke kávičce pak dezert, no kdo by to neznal. Na nedělní oběd se také hodí guláš. S kynutým nebo houskovým knedlíkem a hojně posypaný cibulí. Umíte připravit guláš v troubě?
Historie guláše
Původem maďarský pojem, ve kterém nechybí maso, cibule a paprika jako koření. Toto slovo je odvozeno z maďarského gulya (stádo dobytka) z něhož se pochází maďarský název gulás. Častou přísadou bývá také mrkev a maďarská verze, na rozdíl od té naší se nezahušťuje moukou, možná i proto má blíž k polévce. V České republice se nejčastěji připravuje guláš z vepřového a hovězího masa. Se zelím připravujeme také segedínský guláš. My vám nyní přinášíme recept na guláš připravený v troubě. Recept je uzpůsoben na sedm porcí.
Ingredience:
- 1,5 kg vepřového nebo hovězího masa
- 1 kg cibule
- 1 palička česneku
- 2 kusy masoxu
- 120g rajského protlaku
- 2 lžíce sladké mleté papriky
- Pálivá paprika nebo kájenský pepř
- 1 lžíce gulášového koření
- 3 lžíce škrobové moučky
- Sůl
- 1 litr vody
Postup:
Hovězí nebo vepřové maso omyjete a nakrájíme na stejné kostky. Cibuli a česnek očistíme a nakrájíme nadrobno. Vše dáme do větší mísy, přidáme koření a zbytek přísad a pořádně promícháme. Připravíme si vyšší pekáč, do kterého dáme směs masa, cibule a koření. Troubu si předehřejeme na 200 stupňů.
Vyšší pekáč přiklopíme víkem nebo alobalem, který upevníme. Vložíme do vyhřáté trouby a necháme dusit hodinu a půl, pokud máme vepřovou variantu, hodinu a půl až dvě hodiny, pokud máme hovězí variantu. Troubu neotevíráme a nesledujeme. Maso také nemícháme.
Hotový guláš podáváme s houskovým, bramborovým nebo kynutým knedlíkem, chlebem nebo noky.