Topte v zimě úsporně: Na letní teploty, zakryté radiátory či ventilačku zapomeňte
Chybami se člověk učí. Přesto v zimním období to v mnoha českých domácnostech vypadá, že na vytápění se toto rčení nevztahuje. Opakování je matka moudrosti, tak si pojďme ty nejčastější chyby připomenout, ještě než vypukne hlavní topná sezona.
Hned z počátku mějte na paměti, že plýtvat teplem je nejen neekologické, ale především i finančně náročné pro naše peněženky. Je zapotřebí si tak uvědomit, že v zimě není léto, že topit pánu bohu do oken není potřeba a že vypínat kotel se nevyplácí.
Respektujte roční období a v zimě se přioblečte
Oblečení na léto, není vhodné na zimu. Respektovat roční období je základní pravidlo číslo jedna. V zimě není nutné vytápět domácnost na letní teplotu. Ideální teplota v místnostech, ve kterých trávíte čas je 21 °C. V kuchyni vám postačí 18 °C, stejně jako v ložnici a na chodbách. Vyšší teploty představují nejen plýtvání energiemi, ale i možné zdravotní komplikace. Nebraňte se proto v zimě nižším teplotám, které jsou v tomto ročním období zcela přirozené. Je-li vám chladno, přioblékněte se.
Pamatujte: Každý jeden stupeň Celsia navíc spotřebuje o 6 % více energie.
Stále myslete na odkryté radiátory
Pokud topíte podle výše zmíněných rad, nechodíte doma pouze v šortkách a v tílku, a přesto je vám zima, pak může být problém v radiátorech. Konkrétně ve špatně rozmístěných či zakrytých. Gauč, stůl, závěsy, ručníky a mnoho dalších bariér brání teplu. Je velmi důležité interiér vybavit s rozmyslem. Nábytek od radiátoru odtáhnout, závěsy roztáhnout a ručníky nesušit na topení celý den.
Pamatujte: Zakrytý radiátor může snížit účinnost topení až o 10 %.
V zimě větrejte rychle a intenzivně i několikrát denně
Jen odkryté topení a správná teplota nestačí. Důležité je se vyhnout i jedné z největších chyb českých domácností, a tou je špatné větrání. V zimě zcela zapomeňte na ventilačku a větrejte rychle a intenzivně. Nebojte se otevřít okno na plno. Elektřina je drahá, a tak neplýtvejte vaším rodinným rozpočtem zbytečně. Čerstvý vzduch do místnosti dostanete ventilačkou jen minimálně, zatímco peněz vám uteče nadmíru.
Pamatujte: V zimě větrejte tak, že otevřete okno dokořán na zhruba 5 minut, a to třikrát až čtyřikrát denně.
Opuštěnou domácnost nepřetápějte, ani nenechte vychladnout
Nejste-li doma, není nutné vytápět místnosti na 21 °C. Zároveň ale není potřeba vypnout kotel úplně a nechat zdi zcela vychladnout. Pokud k vytápění využíváte plyn, pak se vyhněte častému spínání kotle. V době nepřítomnosti snižte teplotu zhruba na 16 °C a dvě hodiny před příchodem si nastavte vytápění na vámi požadovanou teplotu. Interiér nebude tak zbytečně vytápěn přes celý den, kdy není nikdo doma, a zároveň nebude nutné při příchodu pouštět kotel naplno.