Trápí vás nedostatek světla? Zvažte montáž světlovodu
Bydlení v domě plném tmavých koutů není dvakrát atraktivní. Jenomže některé stavby skutečně neoplývají dostatkem světla, a to nejen ty starší objekty, ale i moderní novostavby. Naštěstí existuje efektivní a cenově dostupné řešení. Přirozené světlo dostanete do interiéru pomocí světlovodu!
Světlovod šetří vaší kapsu
Nehledejte chybu u architekta – přivést přirozené světlo do některých částí domu je poměrně problematické. Spousta lidí absenci světla kompenzuje instalací dalšího osvětlení, které je v provozu i přes den. V praxi jde o sklepy, suterény, provozní prostory, schodiště, haly, komory… Vzhledem k možnostem, které nabízí světlovody, však není osvětlování pomocí umělých zdrojů nutné. A to především v případě, kdy chcete v interiéru zachovat přirozenou dynamiku denního světla. Navíc ušetříte nemalou částku za elektřinu – v dlouhodobém časovém horizontu se montáž světlovodu rozhodně vyplatí.
Světlovody byly využívány již kdysi
Světlovod, jak ho známe dnes, se od někdejšího řešení liší. Moderní světlovody byly konstruovány někdy v 90. letech minulého století, ale na podobném principu prosvětlovali stavby již staří Egypťané.
Princip spočívá ve shromažďování venkovního světla do nástřešní kopule a následném efektivním vedení dlouhým tubusem. Ve finále je světlo rozptýleno difuzérem, který se skládá z plastové nebo skleněné reliéfní desky.
Jak vypadá kvalitní světlovod?
Světlovod by měl disponovat tubusem o průměru od cca 250 do 520 mm s délkou max. 5 m. Na účinnost světlovodu mají vliv všechny prvky, ze kterých se skládá – tedy ty, které slouží pro sběr světla, vedení i rozptyl. Množství přeneseného světla závisí na vnitřním odrazivém povrchu tubusu. Ten by měl být hladký a zajišťovat minimální ztráty během transportu světla.
Neméně důležitá je kvalita montáže – rozhodnete-li se pro světlovod, obraťte se na profesionály s letitými zkušenostmi. Předejdete zatékání a dalším neduhům, které by vás mohly trápit v případě fušersky odvedené práce.