Velký průvodce světem podlah: Jak vybrat podlahovou krytinu?
Říká se, že podlaha je duší interiéru. A skutečně je to tak – podlahová krytina je dominantní prvek, který určuje charakter celého bydlení. Při výběru si je třeba počínat obezřetně hned z několika důvodů. Pomineme-li estetiku, která je samozřejmě velmi důležitá, musíme hledět především na to, aby podlahová krytina stoprocentně plnila svou funkci. Připravili jsme pro vás rozsáhlý návod, ve kterém najdete veškeré výhody a nevýhody všech běžně používaných typů podlah. Doufáme, že vám pomůžeme ke správnému rozhodnutí.
Není podlaha, jako podlaha. Pokud jste se právě přestěhovali do nového bydlení, případně se rozhodli zrekonstruovat to stávající, ale nemáte s výběrem podlahové krytiny žádné zkušenosti, musíte si v prvé řadě uvědomit, že všechny typy podlahových krytin se nehodí do všech místností. Jinými slovy – podlaha, která je jako stvořená do obývacího pokoje, pravděpodobně nebude příliš ideální do kuchyně a naopak.
Při výběru podlahového materiálu většinou hledíme na jeho vzhled, vlastnosti a v neposlední řadě také na cenu. Postupujte dle následujících kroků:
1. Rozhodněte se, zda si podlahovou krytinu položíte sami, nebo si pozvete na pomoc řemeslníka. Pokládka některých typů podlah je poměrně snadná a zvládnete ji i bez předchozích zkušeností (například laminát nebo linoleum). Jiné typy již určitou míru odbornosti vyžadují. Více informací o vybrané krytině vám zajisté poskytne prodejce.
2. Zamyslete se nad tím, do jaké míry bude podlaha vytížená. Tzn. jak často se po ní bude chodit a jak těžký nábytek na ní bude stát. Jde o velmi důležitý aspekt, který nesmíte podcenit. Například v obývacím pokoji najde své místo dřevo, koberec, linoleum nebo laminát, ale nikoliv dlaždice nebo kámen, který by se mohl pod náporem těžkého nábytku poškodit. Samozřejmě záleží na specifiku daného interiéru. Opět se můžete poradit s odborníky, kteří vám doporučí vhodné řešení.
3. Při výběru materiálu nezapomeňte zohlednit míru vlhkosti a páry. Umístíte-li na příklad koberec do koupelny, počítejte s tím, že bude velmi dlouho vysychat a hrozí vznik plísně. Jiné materiály jako dřevo nebo vinyl se zase mohou pokroutit. Do vlhkých prostor jsou vhodné dlaždice, linoleum nebo kámen.
4. Záleží také na vašem komfortu. Některé podlahy vypadají velmi atraktivně, ale ne za všech okolností. Například dlaždice nebo kámen mohou v pracovně vyvolat zbytečně hrubý dojem a nejsou tak příjemné jako koberec. Při výběru koberce však buďte opatrní a přihlédněte k provozu v dané místnosti. V obývacím pokoji a pracovně vám udělá nejlepší službu všívaný typ koberce, protože se snadno čistí a nedělají se na něm stopy.
Několik tipů na závěr
Předtím, než si půjdete vybrat podlahovou krytinu, spočítejte, zda vám bude stačit rozpočet. Ušetříte si spoustu času a zklamání. Pokud vám finance nestačí, poohlédněte se po levnější alternativě. Téměř každá podlahová krytina takovou má.
Nepouštějte se do pokládky svépomocí u podlahy, které vyžadují odborné znalosti. Ve finále byste poškodili podklad a museli byste krytinu odstranit a vyhodit. Místo úspory byste naopak museli vynaložit výrazně větší náklady.