Vsaďte na popínavky – nabídnou úžasnou podívanou
Každý zahradník touží po tom, aby jeho zahrada v každém ročním období zářila barvami, a tak nezapomíná na výsadbu rostlin, jejichž listy s příchodem konce léta a nastávajícím podzimem na jeho zahradě navodí kouzelnou atmosféru hrající pestrou škálou barev. V doznívající sezóně se tak bude moci pochlubit, že léto na své zahradě trávil v plném pracovním nasazení.
Velmi oblíbenou popínavkou, která není na pěstování nijak náročná je břečťan. Ten však dodává zahradě celoročně tutéž stejnou zelenou barvu. Je pravda, že ozelení kdejaké nevzhledné zákoutí na zahradě anebo nás dokáže oddělit od pohledů zvenčí, ale pokud chceme mít na své zahradě pestřejší popínavky, máme stále široký výběr.
Doslova ohromující dojem udělá na každého množství skvěle vypadajících fialových hroznů, kterými v květnu zalije své dřevnatějící výhony vistárie (Wisteria). Senzačně vypadá, pokud se pne po oblouku u vstupu k domu nebo nad vstupní brankou do zahrady. Roste bujně, a tak velmi brzy bude svými rozměry přesahovat 10 metrů. Pokud by vám byly její nově vyrážející šlahouny na obtíž, můžete je kdykoli zastřihnout. Je oblíbená nejen pro své okouzlující voňavé květy, ale také pro zpeřené zelené listy, které v závěru sezony hezky zežloutnou. Pamatujte však na skutečnost, že bohatá květenství se u vistárie vytvářejí pouze na vodorovně vedených výhonech. Pro výsadbu jí vyhraďte slunečné nebo polostinné místo a její růst upravujete v létě i v zimě udržovacím řezem.
Jestliže v průběhu července přistoupíte k přísavníku pětilistému (Parthenocissus quinquefolia) uslyšíte hukot včel, které budou sotva vidět. Poletují tou dobou nad obrovským množstvím droboučkých zelenavých kvítků. Na podzim se na místě květů objeví modře ojíněné bobule, které jsou velkým lákadlem pro ptactvo. Tento blízký příbuzný révy vinné vás však okouzlí hlavně na podzim, kdy jeho velké dlanité listy zvolna získávají žlutou až svítivě červenou barvu. Díky svým úponkům se bude po opoře, plotě či pergole přísavník šplhat sám.
Venku na zahradě anebo v přenosné nádobě na balkoně můžete pěstovat jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), který na rozdíl od jasmínu bílého nevoní. Hodí se skvěle k vyvazování na treláže anebo k pokrytí svahu na polostinném místě. Je nutné jeho staré výhony pravidelně odstraňovat. Za naši péči se nám s příchodem podzimu odmění změnou barvy svých zelených lístků na teple oranžové, které posléze opadají.
Ovíjivá liána dobývající zahradní besídky, pergoly a loubí je aktinidie význačná neboli minikiwi (Actinidia arguta). Vyžaduje stabilní oporu a úrodnou dobře drenážovanou půdu, díky níž od čtvrtého roku po výsadbě začíná rodit chutné a zdravé plody. V současnosti již existují samosprašné odrůdy, a tak není třeba shánět se po samčích a samičích rostlinách, abyste se dočkali plodů. V létě se na rostlině objevují půvabná bílá květenství a v září pak hladké plody. Přes léto zelené listy se na podzim zbarvují do žluta a proměňují tak místo k posezení v příjemné zákoutí.