Výroba domácí tlačenky
[dropcap]T[/dropcap]lačenka dnes patří mezi skutečné pochoutky, a své místo má především na různých zabíjačkách. Stejně tak si lze ale tlačenku koupit, nebo si ji vyrobit. Je samozřejmě jasné, že její chuť se s těmi kupovanými bude jenom těžko srovnávat. Základem by samozřejmě mělo být vepřové maso, jelikož to by mělo být základem každé tlačenky. Jsou však i alternativy, kdy je používáno maso drůbeží. Ostatní příměsi však zůstávají stejné.
Kvalitní koření je základ
Kromě masa samozřejmě budeme potřebovat dostatek koření, bez kterého se žádná tlačenka neobejde. Základem je sůl, pepř, majoránka a kmín. Stejně tak by ale nemělo chybět nové koření, či špetka muškátového oříšku. Máme-li vše připraveno, můžeme začíst s přípravou, a to s vložením masa do vody, kterou přivedeme k varu, a takto vaříme zhruba dvě hodiny. Do druhého hrnce následně dáme vařit především vepřové kůže, ale i vepřová kolena, která jsou také dokonalým základem pro domácí sulc. S množstvím vody to nepřeháníme, a to hlavně proto, aby měl sulc požadovanou a pevnou konzistenci, a nebyl v tlačence moc řídký.
Obereme maso, smícháme s vývarem, a můžeme začít plnit
Jakmile je vše dobře uvařeno a základ pro sulc připravený, můžeme povařené maso nakrájet na větší kousky. Stejně tak obereme i daná kolena. Vše spolu s kořením vložíme do vývaru, který sloužil právě jako základ sulcu. Důkladně vše promícháme, a následně necháme zchladnout. Jakmile se tak stane, a konzistence začne lehce houstnout, je ideální čas pro vložení dané směsi do speciálního vaku na tlačenku. Ten pevně uvážeme na obou stranách, aby tlačenka měla stále svůj požadovaný tvar. Dále už nezbývá, než nechat celou tlačenku důkladně vychladit, a můžeme ji začít podávat. Samozřejmě ideální volbou je podávat ji s čerstvým chlebem, a samozřejmě také s cibulí a octem. Jedině tak vynikne její vynikající chuť.