Výroba domácích klobás
[dropcap]S[/dropcap]kutečně domácí potraviny jsou dnes základem mnoha kuchyní. A to hlavně díky tomu, že lidé se dnes zajímají o to, co vlastně jedí, a zároveň zjišťují, že samotná příprava takového domácího jídla nemusí být nic složitého. Příkladem mohou být třeba i vynikající domácí klobásy, které si lze připravit i doma, a to poměrně snadno.
Stačí k tomu několik základních surovin
V první řadě je třeba zmínit, že základem bude maso, a to ideálně kombinace kližky a plecka. Zapomenout vy se však nemělo ani na dostatek hřbetního sádla. Dále už stačí pouze přísady ve formě koření, a to v podobě česneku, sladké a ostré mleté papriky, kmínu, pepře, nebo dalších možností, které sami milujeme, a chceme je v klobásách ochutnat. Další nezbytnou složkou je samozřejmě také voda, a hlavně sůl. Tím máme vše připraveno, a lze se pustit do práce. Důležité je nechat jemně pokrájené sádlo a maso odležet, a to 14 dní, po které jsou důkladně naložené v dané soli.
[box type=“success“ ]
Základem je důkladní vytvoření směsi
Po 14 dnech, co je maso uleželé, ho můžeme nahrubo namlít, přidat do velké nádoby, a samozřejmě smíchat s ostatními surovinami, kořením a vodou. Směs je důležité důkladně rozmělnit a důkladně promíchat, aby v každé klobáse bylo všeho stejně. Následně už nás čeká jeden z nejdůležitějších kroků, a to je samozřejmě plnění. Ideální je v tomto ohledu plnička klobás, která se dnes dá poměrně snadno zakoupit. Bez ní je celý proces velmi složitý a náročný.
[/box]
Střívka plníme do požadovaných velikostí
Nutno dodat, že jednou za dalších nutností při výrobě, jsou samozřejmě dobře vypraná vepřová střeva. I jejich zakoupení dnes není žádným problémem. Jakmile jsou naplněna a důkladně zavázána, můžeme se pustit do posledního kroku, a to nechat klobásy odpočinout v chladu, a následně je vložit do udírny. Dnes existuje možnost uzení studeným, ale i teplým kouřem. Nutno říci, že druhá varianta je samozřejmě rychlejší, jelikož teplota dosahuje okolo 80 stupňů, a plně klobásám postačí 6 hodin v udírně.