Využití dešťové vody
[dropcap]Ú[/dropcap]čelem takovýchto systémů pro využití dešťové vody, je snaha o minimalizaci spotřeby vody z vodovodního řádu a efektivní využití dešťové vody v domácnosti. Dešťová voda je jímána v nádržích na dešťovou vodu a čerpací systém zajišťuje dodávku do vedení užitkové vody v našich domovech.
Nádrže na dešťovou vodu máme skoro všichni svých na zahradách a u svých obydlí. Existují
podzemní nebo nadzemní rezervoáry z odolného plastu, na dešťovou vodu, v různých velikostech.
Shromažďovaná a ukládaná dešťová voda je ideální pro zavlažování nebo další využití, jako jsou toalety, pračky a nebo třeba mytí aut. Tato řešení jsou vhodná, protože se šetří voda pitná.
Využití dešťové vody uvítáme zvláště na chalupách, rekreačních chatách a užitkových zahradách.
V různých částech domácnosti nejsou nároky kladené na kvalitu vody vždy stejné. Tam, kde přicházíme s vodou osobně do styku vaření, pití, mytí nádobí, tělesná hygiena, musí být používána voda pitná, ovšem při jiném použití, praní, splachování, zalévání, údržba, lze s výhodou využít vodu srážkovou.
[box type=“info“ ]
Zavlažování
Dešťová voda je chudá na soli, proto nedochází k zasolování půdy. Navíc neobsahuje chlor. Existují dokonce rostliny, které jinou než dešťovou vodu nesnášejí, např. kanadské borůvky. Kromě toho je pitná voda příliš cenná na to, abychom s ní zalévali zahradu.
[/box]
Praní
Prát prádlo lze i v dešťové vodě. Zachycená srážková voda se využívá s výhodou jako užitková voda na praní a to zejména v oblastech, kde je jiná dostupná voda na praní příliš tvrdá nebo obsahuje vyšší podíl železa, manganu apod. Při použití na praní se příznivě projeví měkkost dešťové vody, která podstatně lépe rozpouští prací prášky, čímž sníží jejich spotřebu, nemá tendence se usazovat a tvořit vodní kámen a proto není tak nutné používat drahé změkčovače.
Na našem trhu se nabízí například i pračky na praní se dvěma oddělenými přípojkami na vodu. Nabízená pračka je sama schopna řídit proces praní a to tak, že při předpírce, hlavním praní a prvním máchání využívá právě vodu dešťovou, a teprve až při posledním máchání pak vodu pitnou.
S pitnou vodou je třeba zacházet šetrně.