Začínáme s rekonstrukcí – jak si s ní poradit?
Domov je místem, kde trávíte hodně času, i když jezdíte na výlety, chodíte do práce a máte své koníčky, doma trávíte podstatné množství času. Navíc je to místo, kde se máte cítit v bezpečí, kde je to jen vaše, kde marodíte, prožíváte radosti, strasti. Domov je místem, kde se zavřete, když se vám v životě stane něco nepěkného, domov je místem, kde budete nadšeně vítat návštěvy a slavit své úspěchy, kterých v životě dosáhnete. Máte pocit, že by i vašemu bytu či domu neuškodila nějaká ta modernizace a rekonstrukce? Osvěžení interiéru se jistě hodí a mít pocit, že jste v novém, přitom v tom bytě či domě už nějaký ten rok bydlíte, není k zahození.
Doba karanténní
Několik týdnů jsme byli v nucené karanténě a věci, které byly automatické, a samozřejmé jsme najednou dělat nemohli. Někteří nechodili do práce, nemohli jsme běžně do obchodů, s kamarády do kina, na pivo nebo třeba jet na víkend na hory či cestovat po světě. Být zavření mezi čtyřmi stěnami nebylo zrovna jednoduché a mnoho lidí tuto dobu využilo k nějaké reorganizaci. Ať už šatníku, domácnosti, kuchyně a podobně. Najednou byl čas pořádně se rozhlédnout okolo sebe a zjistit, že vaše domácnost by si zasloužila renovaci, nový kabát a třeba i pořádnou rekonstrukci. Jak na to?
Ujistěte se, co chcete
A to ze všeho nejdřív. Impulsivnost je dobrá vlastnost, ale zde je spíše na škodu. Promyslete si, co všechno chcete v domácnosti ponechat, co naopak bude lepší vyhodit. Chcete dělat jen menší změny a najít nový nábytek? Nebo se do toho chcete vrhnout „od podlahy“ a kromě nábytku a malování chcete využít bourání zdí a vytvořit tak nový prostor spolu s novou podlahou a podobně? Důležité je myslet na to, jaké jsou vaše finanční možnosti.
Odborníci, kteří pomohou
Dnes již existuje spousta odborníků, kteří vám mohou dosti pomoci. Minimálně konzultace s architektem a designérem vám pomůže v rozhodnutí, zda skutečně nějakou ze zdí zbourat, otevřít prostor a co vše z jednotlivých místností dostat a jak rekonstrukci vlastně začít a zda s ní vůbec začínat. Rovněž mohou pomoci vyřešit do jisté míry otázku financí a to tak, že vám pomohou vše navrhnout tak, že se do stanoveného rozpočtu vejdete a nebude na vás čekat spousta nepříjemných překvapení v podobě dalších a dalších peněz. Mít dopředu plán se vyplatí.
Sami nebo s někým?
Budete-li rekonstruovat sami, jistě hodně uspoříte, co se financí týče. Uděláte si vše tak, jak jste mysleli, možná to uděláte opravdu poctivě, což ne všichni řemeslníci udělají. Nepodaří se něco? Pak víte, že to je vaše vina a naštvaní můžete být jen sami na sebe. Ovšem nejste-li si jistí, že rekonstruovat umíte, pak neušetříte, ale naopak se vám chyby pěkně prodraží. Rekonstruovali jste už nějakou místnost nebo byt? Pak se do toho pusťte. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti, raději nechte rekonstrukci a opravy na povolanějších lidech, odbornících a firmách.
Stavební firma vám může pomoci při větších rekonstrukcích a to především tam, kde je nutno vyhnout se rozvodům elektřiny, případně připravit nové. Nevylučuje se, že to bude stát víc peněz, ale zase máte jistotu, že vše proběhne podle předpisů, budete na vše mít smlouvu a ve chvíli, kdy se objeví chyba nebo práce není precizně odvedená, můžete požadovat kompenzaci nebo opravu.
Peníze a čas
Ať už se pustíte do rekonstrukce sami nebo s pomocí firmy, vždy vás to bude stát čas a peníze. S tím musíte počítat. Ať už chcete jen vyměnit nábytek, vymalovat nebo třeba rekonstruovat podlahy či rovnou vybourat zeď. Budete mít doma nepořádek, možná řemeslníky a na chvíli budete muset přijmout nepohodlí, které se s rekonstrukcí pojí. Na konci ovšem získáte nový vzhled domácnosti, interiéru a to, co jste si v karanténě vysnili dostane reálnou podobu.