Začněte třídit odpad aneb nikdy není dost pozdě
[dropcap]K[/dropcap]aždá domácnost ročně vyprodukuje obrovské množství odpadu a zatímco v minulých dekádách se jeho třídění značně zanedbávalo, v současné době odpad třídí dva ze tří Čechů. Tedy alespoň podle posledních průzkumů. A jak jste na tom vy? Házíte všechny odpadky takzvaně do jednoho pytle, nebo máte koš na tříděný odpad?
Pokud se vám necelých 70 % jeví jako pěkné číslo, možná vás zaskočí skutečnost, že podle statistik má přístup ke kontejnerům pro třídění odpadu cca 98 % obyvatel. Tedy téměř každý z nás. Výmluvy, že se ve vašem okolí kontejnery nenachází, vám neprojdou a jediným důvodem je a pohodlnost. I té se však nemusíte vzdát a postačí, když si pořídíte odpadkový koš s několika praktickým přihrádkami. Jistě vás potěší fakt, že se přičiníte k recyklaci obrovského množství materiálu, který by jinak skončil na skládce. Bude vás hřát pocit, že díky vám Země trpí zase o něco méně.
Co je to směsný odpad?
Pořídíte-li si koš s několika přihrádkami, jednu vyhraďte na směsný odpad, další na plast a nezapomeňte ani na papír. Koš samozřejmě mohou nahradit i nádoby, ale princip je vždy stejný. Nabízí se však otázka, které materiály můžete vyhazovat do přihrádky určené pro zmíněný směsný odpad. Odpověď je prostá – jako směsný odpad označujeme všechny materiály, které nelze recyklovat. V praxi jde o bioodpad, ale také odpad, který byl zhotoven z z několika různých materiálů, jež by bylo příliš komplikované oddělit a recyklovat. Příkladem budiž obal od zubní pasty.
A co byste naopak ke směsnému odpadu přidávat neměli? Nepatří do něj zbytky léčiv (ty zaneste zpět do lékárny), elektroodpad a nebezpečný odpad v podobě baterií, barev nebo jedovatých látek. [highlight]Tyto materiály by měly putovat rovnou do sběrného dvora[/highlight]. A nezapomeňte ani na plastové nádoby od rostlinných olejů. Pokud jste je k plastu nepřiřadili kvůli zbytkům mazlavé tekutiny, vypláchněte je a vhoďte do příslušné přihrádky.
Vytříděný odpad samozřejmě musíte vhodit do popelnice na tříděný odpad. Obyvatelé rodinných domů si mohou v případě, že se v bezprostřední blízkosti jejich bydliště žádné nenachází, pořídit vlastní.
Vybíráme koš
Hlavním kritériem, kterým bychom se při výběru koše měli řídit, je počet členů domácnosti. Větší počet obyvatel logicky potřebuje objemnější koš a naopak. Koše většinou disponují barevnými víky, které vám usnadní manipulaci. Jednotlivými barvami jsou také odlišeny přihrádky, které připadají konkrétnímu typu odpadu. Koše pro tříděný odpad jsou k mání v mnoha variantách, ale přesto bychom je mohli rozlišit podle několika základních vlastností:
[starlist]
- volně stojící koše
- vestavné koše
- koše s vyjímatelnými plastovými nádobami
- koše na polyetylenové pytle
[/starlist]
Rozhodnete-li se pro koš s vyjímatelnými plastovými nádobami, doporučujeme, abyste do nich přesto dávali polyetylenové pytle. Ušetříte spoustu času, který byste museli strávit čištěním nádob.
Při výběru také nezapomeňte na to, kde nový koš postavíte. Ve většině domácností má odpadkový koš místo v kuchyni, ale samozřejmě to není pravidlem. Umístění jde ruku v ruce s typem odpadu – zatímco v pracovně vám postačí koš na papír, ve zmíněné kuchyni budete potřebovat také přihrádku na směsný odpad apod.
[box type=“warning“ ]
Zahrádkáři pozor – zbytky vám mohou posloužit jako kompost
Chcete, aby se vašim záhonkům dařilo? Využijte vlastní kompost, do kterého přidáte nejen zahradní materiál v podobě listí, trávy, kusů dřevin, trusu drobného domácího ptactva nebo peří, ale také vybrané zbytky z kuchyně. Hnojit můžete také organickým odpadem, který se sám přirozeně rozloží. Jako organický kompost lze označit zbytky ovoce a zeleniny, ale také vaječné skořápky, čajové lístky nebo kávovou sedlinu. Naopak se v každém případě vyhněte masu, kostí a kůže. Ke skladování organického kompostu vám poslouží plastové popelnice.
[/box]