Bydlení,  Domy

Zaostřeno na střešní krytiny

Střecha je korunou domu, je tedy nejen praktickou pokrývkou, ale zároveň i ozdobou celého domu. Proto je výběr správné střešní krytiny velmi důležitý. Střechy mohou být rovné či šikmé, sedlové, pultové, mansardové, valbové nebo polovalbové. Ale ať jsou jakéhokoli typu, každá střecha musí mít svou vlastní střešní krytinu. Zkrátka a dobře krytina udává styl a zajišťuje pohodlí uvnitř domu.

K nejčastěji pokládaným typům střešních krytin patří taškové krytiny, plechové krytiny a cembritové šablony.

shutterstock_126751889

Tašková krytina

Tašky, tedy ty pálené na střechách našich domů patří už dlouhou dobu k tradiční české architektuře. Lépe řečeno jedná se o taškové střechy s jednoduchou či dvojitou skládanou krytinou z pálených tašek. Stejně dobře se hodí pro domy na venkově, jako do starší městské zástavby. Mohou se však objevit i na klasicky pojatých domech v nové satelitní zástavbě. Tento druh krytiny patří k těžkým, a proto snadno odolává větru a nepříznivým povětrnostním podmínkám celkově. Jeho životnost je dlouhá. Tašky se využívají k pokládce na střechy se sklonem od 30°. Členitost, zdobnost a dominantní ráz dávají takovým střechám plastické profily, nárožní profily a hřebenáče. Dokonce i výrobci betonových střešních krytin převzali charakteristické tvary.

Plechová krytina

Základem plechové krytiny je ocelový plech, zinek, titanzinek nebo hliník. Pouze pro historické objekty bývá využívána měď, jelikož se jedná o finančně velmi nákladnou záležitost. Na střechu se plechová krytina pokládá v podobě velkoplošných dílů anebo častěji spíše v podobě šablon či pásů. Současný trh nabízí celou řadu výrobků nejrůznějších profilů. Můžeme se setkat jak s hladkými šablonami, tak s trapézovým plechem, nebo s napodobeninami klasických pálených tašek. Výhodou tohoto typu střešní ch krytin je jednak nízká hmotnost a také přijatelná cena včetně možností různého barevného provedení. Plechovou krytinu je možné položit i na střechy s nízkým sklonem.

Cembritové šablony

Ekologičtějším pokračovatelem eternitové krytiny je moderní vláknocementová krytina Cembrit. Získala si oblibu díky své dlouhé životnosti, velké odolnosti, jednoduchosti a v neposlední řadě také díky dobré ceně.  Je vyráběna ve formě obdélníkových anebo kosočtvercových šablon a je možné ji použít na střechy s vyšším a středním sklonem. Vzhledově působí skvěle na budovách moderního stylu, neboť vytváří hladký, kompaktní povrch. Hodí se ale i pro rekonstrukce. Na trhu je dlouhá řada nejrůznějších barev a odstínů. K nepoužívanějším patří šedý a antracitový odstín.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *