Zatuchlý koberec – jak se ho zbavit? 2
Zatuchlé koberce jsou velmi častým problémem, kterého se lidé snaží zbavit. Problém, o kterém se nehovoří. Když jej nijak extra neřešíte, tak většinou nemá nějaký extra zatuchlý a nepříjemný zápach. Ovšem stačí, když se vám na něj vylije voda nebo jej začnete drhnout vodou, všechny nepříjemné zápachy, jak by se posílily a rozvinuly v okolí.
Výrazný zápach
Zatuchlost obvykle vzniká ve chvíli, kdy se ke koberci přidává vlhkost. Dostává se do něj pomalu, nenápadně, postupně a někdy i delší dobu. Vlhkost může vznikat právě drobnými nehodami jako vylitou vodou, vylitým pitím na koberec a podobně. Stačí, když jej nenecháte pořádně vysušit a problém je na světě.
Je důležité, když čistíte koberec, nechat jej pořádně vyschnout, ideálně v létě, kdy koberec můžete nechat venku, na slunci a tam může proschnout. Zatuchlost se tak v žádném případě nemusí objevit. Když už se objeví zatuchlý koberec, je nutno začít jednat a snažit se zatuchlost vyřešit. Jak?
Vyzkoušejte ocet!
Raději sáhněte po bílém octu, protože ten klasický může obsahovat barviva, která mohou negativně působit na koberec. Soustřeďte se na místo, které zapáchá. Vezměte ocet a dejte jej do rozprašovače. S ním postříkejte ono zatuchlé místo. Nebojte se použít hodně octa, protože někdy se musí dostat až do hloubky, k samotnému podkladu koberce. Ovšem zase si dejte pozor na velké množství octa.
Bílý ocet nechejte působit přibližně patnáct minut a následně vezměte čistý hadřík a odsajte z koberce co nejvíc octa. Danou oblast opláchněte čistou vodou, případně můžete aplikovat vodu skrz rozprašovač. Vodu odstraňte skrz savou utěrku. Máte-li koberec na mokré čištění, pak jej můžete použít. Dále nechejte pořádně proschnout, ideálně venku. Pokud zápach stále trvá, postup opakujte.