Zelená střecha slouží domům, pergolám i garážím
Harmonie a spojení s přírodou, to je trend dnešní doby. Díky zeleným střechám si můžeme krásu přírody užívat i v centrech měst, kde se moderní výstavba přímo propojuje se zelení. Na plochých i šikmých střechách domů se nacházejí menší či větší zahrady, terasy, trávníky s květinami nebo dokonce keři. Zelené střechy nepřinášejí do našich životů jen krásu a odpočinek, ale také izolují, brání přehřátí, zadržují dešťovou vodu a čistí vzduch. Ke klidu a pohodě přispívají i izolací od hluku v okolí.
Zelené střechy funkční i ekologické
Nejen u moderních staveb se dá položit zelená střecha. Při zajištění vhodných podmínek je možná i její instalace na starší domy s různými typy střech. Proč stále vzrůstá zájem o tento typ pokrytí střešní plochy? Zelená střecha snižuje energetickou náročnost budovy a je šetrná k životnímu prostředí. Rostliny zadržují oxid uhličitý a pří fotosyntéze vyrábějí kyslík, čímž přispívají ke zdravému bydlení. Snižují také obsah prachu a škodlivin v okolním vzduchu a izolují obyvatele od vysokých venkovních teplot a hlučného prostředí. Zachycují dešťovou vodu a její odtok je pak plynulý a pomalý. To pak mnohem méně zatěžuje kanalizační systém. Pěstovat se dají nejen okrasné rostliny, ale i zelenina.
Zvolit si můžete střechu intenzivní nebo extenzivní
Podle toho, kolik času můžete věnovat péči o střešní zahradu, volte mezi dvěma základními typy střech – extenzivními a intenzivními. Hlavní rozdíl je zde ve výběru rostlin, které budou na střechu umístěny, a v náročnosti péče o ně. Extenzivní zelené střechy jsou méně náročné a mohou být umístěny i na domech, jejichž konstrukce má nižší nosnost. Skládají se především z travnatých ploch, osazených různými druh trav, skalniček nebo nižších méně náročných trvalek. Intenzivní zelené střechy vyžadují konstrukce s vysokou nosností a pravidelnou údržbu. Jsou podobné tradičním zahradám, mohou se v nich vyskytovat keře i menší stromky. Někdy je lze propojit se střešní terasou nebo vybavit samo zavlažovacím systémem.
Kdy můžete uvažovat o zelené střeše
Proto, abyste si mohli pořídit zelenou střechu, musí váš dům splňovat několik podmínek. Stavba musí mít patřičně silnou konstrukci. Pokud by konstrukce neodpovídala plánovanému zatížení, bylo by nutné ji zesílit. Také provedení hydroizolace musí odpovídat normám, takže pokud byste měli pochybnosti, svěřte kompletní vybudování odborníkům. Ať zvolíte kterýkoli typ zelené zahrady, počítejte s určitým množstvím péče, kterou budete nutno vynaložit. Je také dobré nechat dům a střechu posoudit statikem.
Realizace zelené střechy zdroj: www.ecosedum.cz
Jaký postup dodržet při budování zelené střechy
Základem úspěchu je vhodná skladba zelené střechy, především hydroizolační vrstvy. Kvalitu zaručí několik vrstev ve správném pořadí. Hydroizolace je nejdůležitější, protože brání vlhkosti, aby pronikla do konstrukce stavby. Při volbě izolace si zkontrolujte, zda má atestaci pro zelené střechy. K dalším vrstvám patří vrstvy hydroakumulační, drenážní a filtrační. Filtrační vrstva je tvořena geotextilií, na ni se pak umístí zemina a vysadí rostliny. Jednotlivé vrstvy i skladbu zeleně by měl vybírat specialista, který bude brát v úvahu vaše požadavky a předloží vám návrhy, ze kterých si budete moci vybrat. Uvažujete-li o nízkoenergetickém nebo pasivním obydlí, je zelená střecha to pravé pro vás. Dlouhá životnost, tepelná izolace a řada dalších funkcí je tím, co ekologicky ladění jedinci hledají.
Zelená střecha je návratnou investicí
Zelená střecha není rozhodně malou investicí. Materiál pro vybudování, speciální zemina, vybrané rostliny, práce odborníků, doprava a další náklady střešní zahradu značně prodraží. Přesná cena zelené střechy se odvíjí od stavu nemovitosti a vašich požadavků. Odborníci specializovaných firem vám ji dokáží přesně spočítat. I když bude cena vyšší, náklady se vám vrátí v ušetřených platbách za energii na vytápění nebo klimatizaci, dlouhé životnosti a také bezpečí. Zelené střechy jsou nehořlavé, takže váš majetek bude v případě požáru méně ohrožen. Získáte komfortní bydlení i ideální místo k odpočinku, v případě střešní terasy také místo pro posezení s rodinnými příslušníky, příbuznými a přáteli.