Zrcadlo v domácnosti
Všichni známe větu: „Zrcadlo, zrcadlo, řekni…“, a taky bychom možná chtěli slyšet i jeho kladnou odpověď. Většina zrcadel je ale bez magnetofonu, takže neříká nic a názor zbude jen na nás. Abychom ale měli správný náhled, mělo by zrcadlo být kvalitní.
S tím se v minulosti řemeslníci vyrovnávali velmi těžko, leštili kovové plošky a nanášeli stříbro na ručně vyráběné sklo. O skutečné kvalitě lze pak mluvit ale až s nástupem průmyslové revoluce. To nás ale jako spotřebitele většinou nezajímá, dnes se s nekvalitním zrcadlem v obchodě setkáme velmi vzácně a kvalitu odhalí někdy až desetiletí.
Přínos zrcadel v interiéru
Zrcadla, pokud jsou na stěnách, jsou zvláštní tím, že proti jiným plošným zdobením (obložením) stěn působí obráceně. Zrcadla nepřitahují naše zraky k sobě, ale k odražené protější stěně. Tím se místnosti opticky zvětšují, i když jde vlastně jen o opakování toho, co je před zrcadlem. Na mnohých zámcích se proto můžeme setkat se zrcadlovými sály, které jsou sice chudé na výzdobu, protože tu jsou samá zrcadla, ale přesto působí velmi náročně. Ale zrcadla nejsou jen pro ozdobu, ale jsou užitečné v mnoha lidských oborech, nás ale bude zajímat jeho funkce v bytě.
Zrcadlo v bytě
Zrcadla v bytě většinou slouží k tomu, abychom se mohli vidět, takže jeho místo je především v koupelně, v předsíni a v místech, kde se oblékáme. Dále se používá zrcadlo třeba jako zadní stěna skleníků, barů a podobně. Tolik o ploše, která odráží obraz proti sobě, ale důležitý je také jeho rám či úprava. Je tedy třeba, aby se každý při koupi zamyslel nad tím, jak bude jeho vyhlídnuté zrcadlo v obchodě korespondovat s interiérem, a to jak esteticky, tak i funkčně. Měli bychom proto hledět na sladění účelu, velikosti a zdobení rámu zrcadla tak, aby v interiéru působily v jednotném duchu. Platí ale jedno pravidlo, že zrcadlo bez rámu je vhodné skoro do jakéhokoliv interiéru.
Zrcadlo v místnosti
Pro koupelny platí, že většinou máme zrcadlo nad umyvadlem, obvykle jako součást skříněk nad umyvadlem, případně v těsné blízkosti. Zrcadlo může být osvětlené, ale existují již i zrcadla s dotykovým senzorem.V koupelně zrcadlo trpí vlhkem, takže po několika letech je ho potřeba vyměnit. Stejně tak materiálem rámů by nemělo být dřevo, z kovů se využívají zejména nerezy. Novinkou je zrcadlo na míru vlepené do vynechaného prostoru mezi obkladačkami s použitím lepení neutrálním silikonem. Větším zrcadlem můžeme opticky zvětšit panelákovou většinou miniaturní prostor koupelny.
Zrcadlo v předsíni slouží, než opustíte byt, k poslednímu pohledu, jak vypadáme celkově. Proto by mělo být větší, abychom zrakem obsáhli co největší část své postavy. Pokud zde máme málo místa, zrcadlo může být součástí věšákové stěny, nebo jako přední strana šatní skříně, případně ho lze umístit přímo na vchodové dveře, ale asi bude problém se špehýrkou.
Zrcadlo pak často máme na šatníkové skříni, případně v oblékárně. I tady platí, že čím větší, tím lepší.
Zrcadla můžeme mít i v ložnici, především jako součást toaletního stolku, ale někteří mají ze zrcadel stěnu, případně i strop nad manželskou postelí.
Zrcadlo patří i do dětského pokoje, kde slouží slečnám k „parádění“, ale i k výchově našich potomků k péči o svůj vzhled.
Závěr
Technika a nabídka obchodů stále roste, ani zrcadel se tento trend, montují se do nich hodiny, rádia, kosmetické lupy (na zvětšování) a možná se dočkáme dalších vychytávek.