Tipy & praktické informace

Žumpa, nebo ČOV? Víme, proč je čistička lepší!

Řešíte dilema a nevíte, jestli se rozhodnout pro klasickou žumpu nebo čističku? Hned na úvod podotýkáme, že ČOV není vždy nejschůdnější řešení – například tehdy, kdy vám ji úřad nepovolí. Na druhou stranu má oproti žumpě celou řadu výhod, které vám v následujících řádcích prozradíme.

shutterstock_278141375

Pro čističku hovoří nízké provozní náklady

Investice do něčeho, co vám v dlouhodobém časovém horizontu ušetří spoustu peněz, se v každém případě vyplatí. Příkladem budiž výměna oken nebo zateplení fasády. V obou případech nejde o levné položky, ale představa, že vám bude unikat spoustu tepla, vás v rozhodování utvrdí. Podobně je na tom i čistička odpadní vody – tedy s ohledem na provozní náklady.

ČOV není nejlevnější a i levnější čistírny vychází dráž než betonové jímky. Vývoz jímky vás ale bude stát až desítky tisíc korun ročně, kdežto z ČOV zaplatíte pouze za elektřinu. Roční provoz čističky pro pět osob stojí cca dva tisíce korun. Příležitostné výdaje nejsou o nic dražší. Investice se vám vrátí do několika let, dost možná i do roka či do dvou.

Jak využít vodu z čistíčky?

Další výhoda domácí čističky spočívá v efektivním čištění vody. Nejmodernější zařízení vyčistí vodu tak dokonale, že ji lze bez obav použít na zálivku zahrady. Profiltrovaná voda často nachází využití také jako zálivka plodin určených k následné konzumaci.

Ale to není zdaleka vše. Vodu lze využít také ke splachování, nicméně odborníci v tomto ohledu doporučují dočištění chlorem nebo UV zářením. Případně pak svod zároveň s dešťovou vodou, aby ji bylo dostatečné množství. Přesto jde o reálný způsob využití. Opět ušetříte na vodném a stočném. Každá koruna se počítá, nebo ne?

Potěší vás jednoduchá údržba

Jímku musíte pravidelně kontrolovat a zajistit vývoz. Nejde o extrémně náročnou práci, ale nějaký čas přeci jen zabere. Domácí čistírna vyžaduje výrazně jednodušší obsluhu. Čas od času zkontrolujete pH, zběžně obhlédnete vnějšek a doplníte bakterie a enzymy tak, že je ve směsi spláchnete do odpadu. Jednou za čas vynesete odpadní koš s nerozložitelnými částmi a jednou až dvakrát za rok tzv. odkalení. To lze provést i v domácích podmínkách (pokud kalu není příliš mnoho).

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *